HENOCHOVE KNIHY

HENOCHOVE KNIHY

Henochove knihy sú pomenované podľa ústrednej postavy príbehu, Henocha, tzv. “siedmeho od Adama” (1M 5.18-24).

Pôvodný text knihy bol pravdepodobne aramejský, avšak nezachoval sa. Z následných gréckych prekladov potom vznikali ďalšie.

Pôvodná Henochova kniha je zachovaná v etiópskej a staroslovienskej verzii. Okrem toho existuje ešte aj hebrejská kniha s týmto názvom, ale so spomínanými dvoma nemá nič spoločné.

Etiópsky Henoch, 1. kniha Henochova, bol napísaný pravdepodobne v 1.stor. p.n.l.. Ide o apokalyptický spis, ktorý ale pozostáva z diel viacerých autorov z obdobia od 2.stor.p.n.l. po 1. stor.n.l.

Text mal veľký vplyv na kumránsku komunitu (v 4. kumránskej jaskyni boli nájdené zlomky jeho aramejskej varianty), i na kresťanov ktorí v minulosti kládli veľký dôraz na apokalyptickú literatúru.

Skladá sa zo 6-tich častí: O anjeloch, Podobenstvá, Nebeské svetlá, Historické videnia, Upozornenia a Záver.

Starosloviensky Henoch, označovaný ako 2.kniha Henchova, opisuje Henochove videnia počas jeho cesty do neba. Zachovala sa v dvoch variantách: dlhej a krátkej. Vznikla asi v 1.-2. stor.n.l. a v slohu badať aj vsunuté kresťanské prvky. Konečnú podobu nadobudol v 10.-11. stor.n.l.

Obecne sa predpokladá, že tento preklad vznikol až výlučne v kresťanskom prostredí. Niektorí odborníci si myslia, že kratšia verzia je prekladom pôvodnej hebrejskej a dlhšia, už len jej kresťanským rozpracovaním; iní, že sa jedná o dve nezávislé verzie, spojené do jednej.

Napriek významnému kresťanskému vplyvu neobsahuje mesiášske myšlienky, len angeologické. Možno aj za to, že v období 1.stor.n.l. nebol kresťanský mesianizmus, ešte tak prepracovaný (veď vznikol zo židovského mesianizmu, ktorý pripúšťal Mesiáša len ako pozemského pomazaného kráľa, ktorý vráti Izraelu zvrchovanosť, akú mal za čias izraelských kráľov. Mesiáša judaizmus nikdy nechápal ako nadprirodzenú bytosť.) a v neskorších storočiach už text nebol prepracovávaný. Spis cirkev nekanonizovala a teda ho nepovažovala a nepovažuje za posvätný.

Hebrejský Henoch je menej známy spis a ako som už spomenula, nemá nič spoločné s 1. a 2. knihou Henochovou, napriek tomu, že býva označovaný ako 3. kniha Henochova. Autorstvo je pripisované rabi Jišmaelovi ben Elisovi. Napísaný bol hebrejsky, v období po Bar Kochbovom povstaní.

(1. a 2. kniha Henochova vydané v: Knihy tajemství a moudrosti I., Mimobiblické židovské spisy: Pseudoepigrafy / Vyšehrad 1995)

-chanele-

 

2 Responses to HENOCHOVE KNIHY

  1. Stanislav says:

    Dobrý deň , chcel by som si zakúpiť 1. knihu Hechenova. Zaujalo ma tá kniha , ale by som sa dočitat viac . S pozdravom

    • chanele6019 says:

      1. aj 2. kniha Henochova sa nachádza v uvedenej knihe: Knihy tajemství a moudrosti I., Mimobiblické židovské spisy: Pseudoepigrafy / Vyšehrad 1995. Vzhľadom na rok vydania kniha bude už vypredaná, ale skúste hľadať v antikvariátoch, alebo v knižniciach.

Pridaj komentár