HORA SINAI – VRCH HOREB

HORA SINAJ – VRCH HOREB

Hebrejsky sa Horeb povie “Chorev” a v preklade to znamená “suchá hora”.

Aký je rozdiel medzi Horebom a Sinajom? Pod Sinajom sa chápe celé pohorie, Horeb je konkrétny vrch pohoria.

Všeobecne sa má za to, že Sinaj sa nachádza na Sinajskom polostrove a Horeb je jej stredný hrebeň, nazývaný tiež “Boží vrch”.

Toto miesto sa nachádza v Sínajskej púšti, nad rovinou Sebaje, ktorá je južne od Sinaja. Delí sa na západnú (el-homr), východnú (džebel el-deir)  a strednú (Sinai/Horeb) skupinu vrchov. V súčasnosti sa mienky o tom, ktorý z vrchov je Horeb, rozchádzajú.

Väčšina odborníkov a autorov uprednostňuje najvyšší vrch na juhu Sinaja – Džebel Músa (2244 m n.m.), na ktorom sa v súčasnosti nachádza kostol sv. Kataríny, ale nájdu sa aj takí, ktorí dávajú prednosť severnému vrchu Rás-es-Safsaf (2114 m n.m.).

Z Biblie je zrejmé, že Sinaj sa nachádzala na území Midjáncov. Lokalizovať presne, ale túto lokalitu je ťažké, pretože Midjánci boli kočovní kmeň, ktorý sa pohyboval po veľmi rozsiahlom území od Arabského polostrova, cez celý sinajský polostrov, až po Egypt na ťavách a tieto sú schopné za krátky čas prejsť dlhý úsek cesty.

Je tiež otázne, či je Sinai, na ktorej prijal Mojžiš Desatoro, totožná s vrchom, na ktorom uvidel Mojžiš Horiaci ker.

Správy o Sinaji sú možno akousi kompiláciou teofanických legiend, pôvodne spojených s rôznymi horami. Mohlo ísť ako o horu Tábor (Ž 68.18), tak aj o hornatý kraj SEÍR v edómskej oblasti (Sd 5.4), či východné Jordánsko (2M 15.22; 19.1, 11), horu v Arábii (5M 33.2, 26), južnú časť sinajského polostrova, či Džebel el-lós vysoký 2440 m n.m.

Je možné, že dokonca splýva so sídlom vedúceho kanaánskeho božstva  EL (Iz 14.13; Ez 28.14).

Midjánci boli potomkovia Midjána – syna Abrahama a Ketúry (1M25.2).  On, spolu so svojimi piatimi súrodencami, bol zakladateľom národa živiaceho sa obchodom, pohybujúceho sa na ťavách (1M 37.28, 36; Sd 6.5, 8.21; Iz 60.6).

Midjánci robili výpady dokonca z východného Jordánska (Sd 6.3) (sídlili možno východne od Akabského zálivu?), a edómsky princ Hadad ušiel cez Midjan do Egypta (1Kr 11.17).

Gedeón zas bojoval s Midjáncami, ktorí podnikali vpády do západného (!) Jordánska od východu (Sd 6.33, 7.1; 4M 31.1-12).

Z toho vyplýva, že určiť presne miesto vrchu Horeb je naozaj problematické.

Z opisu samotnej Biblie sa dá ďalej vyvodiť, že Horeb by mohla byť činná sopka. Zemetrasenie predchádza samotnú erupciu, plamene by mohli byť sama erupcia a mraky nad vrcholom by mohla byť vodná para zrážajúca sa nad sopúchom (2M 19.10-13, 16-19; 1Kral 19.9-13).

Na Sinajskom polostrove sa však ani dnes, ani v predpokladanej dobe žiadna sopka nenachádza. Keď berieme do úvahy, že Izraeliti naviac putovali púšťou dlhých 40rokov, než došli úspešne do Zasľúbenej zeme, je možné, že sa táto lokalita nachádzala podstatne ďalej, než je Sinajský polostrov. Určitá skupina archeológov (P. Thomas: A ráj už byl…/Dobra, Praha 2001) uprednostňuje Arabský polostrov, kde sú výrazné tektonické aktivity. Typujú lokalitu na východ od Akaby a Akabského zálivu a to konkrétne tieto dve aktívne sopky:

1/ na severe pri Marane

2/ dnešný Harrat v severnom Hidžáze, konkrétne by potenciálne horou Horeb mohla byť hora Thadra hadr el Bedr.

(Potom by aj Exodus prebiehal cez Suez do Akaby, potom južne k sopečným oblastiam a k lávovým poliam.)

Podľa arabskej tradície sa skutočná hora Sinaj a vrch Horeb nachádza juhovýchodne od Refidim.

SINAI (Arabia)foto: GoogleEarth

-ch-

Súvisiace články:

Reklamy

One Response to HORA SINAI – VRCH HOREB

  1. Spätné upozornenie: PRECHOD CEZ MORE A VRCH HOREB | CHANELE / חנלה

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: