CIMCUM A ŠOA

Veľa ľudí nedokáže zlúčiť Božiu dobrotu so šoa. Kabala na to dáva vysvetlenie stiahnutím, či ustúpením(cimcum) Boha zo sveta. Zavedenie myšlienky o cimcume je pripisované Izákovi Luriovi, zvaného tiež Ari, ktorý žil v 16. storočí a je považovaný za zakladateľa tzv. “luriánskej kabaly”. Usadil sa v izraelskom Safede, kde aj zomrel. Jeho  učiteľom bol Moše Kordovero , ale veľmi krátky čas, pretože Kordovero zomrel ešte v ten istý rok, ako Luria prišiel do Safedu. Krátko na to založil svoje prvé triedy učeníkov, medzi ktorých patril aj Chajjim Vital. Luriov kabalistický okruh učeníkov sa postupne rozšíril do samostatného spoločenstva. Jeho mystické náuky sa zachovali dodnes. Traduje sa, že na Šabat sa Luria obliekal do štvorvstvého bieleho odevu, ktorý mal korešpondovať so štvorpísmenným nevysloviteľným Menom Božím.  Sám svoje učenie nezaznamenával písomne, o to sa staral práve Chajjim Vital, zapisujúc niektoré jeho prednášky, z ktorých bolo neskôr napísané tak významné dielo ako  Strom života (Ec chajjim).

Božie stiahnutie – cimcum, však ako prvý interpretoval až Nachmanides (Scholem, Idel), aj keď bola veľmi obšírne rozpracovaná práve v diele Ec chajjim.

Myšlienka Božieho stiahnutia,  je tak všeobecne chápaná aj ako reakcia na vyhnanie Židov zo Španielska (G. Scholem). Moše Idel naviac poukazuje na súvislosť medzi vyhnaním Židov zo Španielska a pojmom cimcum práve s mestom Safed (?) .

Otázka problematiky šoa, tému cimcumu opäť nanovo otvorila, pretože historické udalosti predostreli krutú realitu a otázka prečo Boh, ktorý vyviedol Izraelitov z Egypta, neskôr v oveľa horšej situácii akou bolo práve šoa, už nezasiahol; čo bolo a je pre problematiku viery, naozaj veľkou filozofickou výzvou.

-ch-

 

LITERATÚRA:

  • Gershom Scholem: Kabala a jej symbolika
  • ”                                : Major Trends in Jewish Mysticism (1995)
  • Moše Idel: O pojme cimcum v kabale a jeho skúmaní (in Jerusalem Studies in Jewish Thought: Luriánska kabala)
  • A. Turková: Židovská teologie a holocaust (Karolinum 2012)
  • J.Bauer: Úvahy o holocaustu (Academia 2009)
  • Eisen, Josef : Miraculous Journey: A Complete History of the Jewish People from Creation to the Present (2004)
  • Josef ben Isaac Sambari: Sefer Divrei Josef (1994)
  • Lawrence Fine, Aron Rodrigue, Srteven J. Zipperstein: Physician of the Soul , Healer of the Cosmos: Isaac Luria and his Kabbalistic Fellowship (2010)

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: