RABI NACHMAN A JEHO TAJOMNÉ PRÍBEHY

Keď som sa pred rokmi prvý krát dostala k príbehom rabi Nachmana, pravnuka Baal Šem Tova, veľa som ich alegóriám nerozumela. Nevyznajúc sa v chasidskej a špeciálne v tej jeho symbolike, príbehy pre mňa postrádali akýkoľvek význam.

Rabi Nachman patril k stúpencom tzv. Chasidizmu viery (ešte existuje Mystický chasidizmus), k tzv. braslavskej škole. Základ tvorila viera v transcendentného ale aj osobného Boha, oddeleného od stvorenia. Jeho základ tvorila komunikácia v osobnom až emotívnom dialógu so Stvoriteľom, v očakávaní Mesiáša (cadik ha-dor), ktorého úloha spočívala podľa ich učenia v náprave horných svetov i ľudských duší. Mal to byť akýsi prostredník medzi pozemským svetom a transcendentnom. A cadik, vodca chasidov, tento tikun pomáhal zavŕšiť a tým urýchliť Mesiášov príchod.

Nachmanove príbehy sú plné podobenstiev, bez znalosti ktorých sa je ťažké dopátrať ich významu. Žiadny z príbehov nekončí pointou. Na tú musí počúvajúci prísť sám. Sú to akési kvázi “kóany kabaly”, ktorých skutočnú podstatu nemožno nikdy odhaliť, len sa k nej priblížiť.

V okamihu, keď som im začínala rozumieť, ma ich vnútorné svetlo tak príjemne ožiarilo, že som sa rozhodla, že vám spätne niektoré z nich  priblížim. Sú milým spestrením štúdia kabaly a keď už chápete, čo asi naznačujú, pomáhajú chápať aj iné súvislosti v židovskom mysticizme. Príbehy prerozprávam  jednoduchou formou a viac sa zameriam až na ich výklad.

-chanele-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: