MODRÁ TCHELET

Písmo Sväté dáva prikázanie nosiť na rohoch odevu strapce – cicit (5M 22.12) , čoby stále znamenie na šatoch (4M 15.37-41), ktoré majú mať konkrétnu farbu, na ktorej označenie používa termín TCHELET (4M 15.38). Ide o modrú farbu, ale určiť jej konkrétny odtieň sa dnes už presne nedá a preto sa strapce na talite (modlitebný šál, na ktorého použitie sa nosenie cicit, obmedzilo), robili od 2. stor.n.l. až podnes biele. Posledné roky sa ale rozšírilo, dávať do cicit jednu niť modrú, modrofialovú alebo tyrkysovú.

tchelet3  tchelet2

V Biblii býva farba tchelet spomínaná ešte v súvislosti s farbou fialovou (argaman) a purpurovou (šani).

Modrá TCHELET sa používala aj pri výrobe veľkňazovho odevu a tapisérií vo svätostánku (TB, Tosefta). Po 2.churbane sa z objektívnych príčin používala už len na výrobu cicit a postupne sa jej totožnosť úplne zabudla.

Podľa Talmudu sa vyrábala zo slimáka s hebrejským názvom CHILAZON, žijúceho na pobreží Fenícíe (TB, Šab 26a), o ktorého identite sa dodnes vedú spory, podobne ako o odtieň samotnej farby.

Adeptov na inkriminovaného morského mäkkýša je hneď niekoľko.

  1. Murex trunculus, známy pod moderným názvom Hexaplex trunculus
  2. Sepia officinalis a
  3. Janthina

Murex trunculus je najpravdepodobnejším kandidátom a ešte sa k nemu vrátim. Vzorka farby zo sépie bola identifikovaná ako tzv. “pruská modrá”. Farbivo z Janthiny je zas klasické fialové, no talmudické a biblické indície hovoria o farbe modrej.

Podľa profesora chémie, Zvi Korena, bola modrá tchelet podobná “polnočnej modrej”, k čomu dospel na základe analýzy 2000 rokov starej zafarbenej tkaniny, nájdenej pri vykopávkach v Masade v r. 1960. Chemická analýza vzorky vykázala, že bola farbená Murexom a jej odtieň bol polnočná modrá s purpurovým odtieňom. V r. 2013 bola vzorka p. Naámom Sukenikom z Izraelského pamiatkového úradu datovaná do 1. stor.n.l. a zdroj farbiva bol potvrdený ako Murex Trunculus.

V prípade Murexu  sa farbivo extrahuje z hypobranchiálnej žľazy (preto hexaplex). Pôvodne je fialové, tak bolo známe medzi Féničanmi, ale ak sa toto farbivo vystaví na nejaký čas UV žiareniu (v staroveku stačilo slniečko), farba sa nakoniec zmení na modrú, pretože indigokarmín v ňom obsiahnutý, práve takto reaguje. Odtieň je totožný s odtieňom modrej vo svetelnom spektre dúhy, nachádzajúci sa medzi nebeskou modrou a indigom.

techelet

V staroveku nazývaná ako “modrofialová” v súčasnej hebrejčine “svetlomodrá”. Vo svete sa všeobecne nazýva “modré indigo” a slúži na farbenie klasických džínsov.

Ak sa farbivo nevystaví slnku, ostáva zafixované v pôvodnom odtieni a vtedy sa nazýva fialová – argaman. To je tá klasická fénická. Samozrejme odtiene možno korigovať dĺžkou pobytu farbiva na slnku.

Slimáka Murex trunculus možno nájsť na izraelskom pobreží neďaleko Tel Šikmonu a teda s najväčšou pravdepodobnosťou  je chilazonom z Tosefty.

002

Murex trunculus je morský ulitník, u nás známy pod názvom “ostranka” podľa ostrých výbežkov na ulite. Žije v Stredozemnom mori, Atlantiku, na pobreží Európy aj Afriky. Vyskytuje sa v plytkých vodách. Ulita je kužeľovitá, 4-10 cm dlhá so siedmimi závitmi. Na 1 g farbiva bolo potrebných 10000-12000 slimákov (!), preto bolo farbivo veľmi vzácne a označované tiež ako “kráľovská modrá. Tomuto názvu je jej použitie v Biblii naozaj adekvátne.

© chanele

ZDROJE:

  • Písmo sväté
  • TB, Tosefta (Men 9.6)
  • Wikipedia
  • dok.film The Naked Archeologist
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: