STAROVEKÉ MEGALITICKÉ STAVBY NA ÚZEMÍ SÚČASNÉHO IZRAELA A V JEHO OKOLÍ

Európa a Afrika nie sú jediné miesta, kde sa našli kyklopské megalitické stavby, o ktorých pôvodnom využití sa veľa nevie (Stonehenge, Karnak, Malta, Sudán, Madagaskar…).

Aj v Izraeli nájdeme množstvo takýchto stavieb, no s tou výhodou, že sú komentované Bibliou a teda, v ich prípade poznáme ich zamýšľaný účel. pochádzajú z chalkolitiku a snáď tiež neolitu.

Z Písma sv. poznáme tzv. MASSEBY – pamätné, kolmo vztýčené kamene, pripomínajúce európske menhiry. U Kanaánčanov mali hlavne kultický význam.

MASSEBAH021

Stavby podobné dolmenom (kedy je niekoľko menhirov prekrytých plochou kamennou doskou na spôsob stola) sa v značnom počte nachádzajú v Zajordánsku, ale aj na Golanoch a  západne od Chešbonu, sa jedná sa pravdepodobne o hroby, ktoré mali napodobňovať jaskyne.  V niektorých prípadoch mohlo ísť aj o obetné stoly. Ich tvar možno najlepšie vystihuje ich účel a použitie.

(Bližšie informácie o nich nájdete na tejto stránke: http://www.biblewalks.com/Sites/Dolmens.html )

Damiyah dolmen field

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšími početnými stavbami sú kamenné mohyly – tumuly, či ich kruhové zoskupenia – kromlechy. Dodnes zajordánski beduíni obklopujú hroby svojich mŕtvych kruhovými kamennými hradbami.

Ak má však kromlech v priemere 60 metrov, jedná sa už o tzv. giglal (1 Sam 10.8; 11.4), miesto, kde sa ľud zhromažďoval k rôznym kultickým (obete 1 Sam 10.8), alebo politickým úkonom, napr. voľba kráľ (1 Sam 10.8). (Možno by stálo za zmienku dívať sa na Stonehenge a iné podobné stavby aj pod týmto uhlom pohľadu a nemýtizovať ho príliš, ale človek vždy skôr uprednostní fantastično, než realitu…).

Známa je tiež plošina z obrovských kamenných kvádrov v Baalbecku,

či prehistorické megalitické cesty v Moábsku, kde vo vzdialenosti 6 metrov bežia súbežne vedľa seba 1,5 metra vysoké a aj široké kamenné steny vystužené piliérmi, s výrazne urovnaným priestorom medzi sebou, akoby išlo o zvláštny druh cesty.

V blízkosti rozsiahleho dolmenového poľa pri Ammáne, tiež v Zajordánsku sa zachovali časti muriva pravdepodobne kniežacích opevnení. Miestnosti vo vnútri boli pôvodne zoskupené do dvora a okolo obhnané hradbou. Na jednej strane sa zachovali zbytky strážnej veže.

Stavieb je omnoho viac. Zakončím článok štyrmi:

 • kyklopskou hradbou na Kurún Chattín v Galileji, západne od Tiberiadského jazera
 • Rás et-Tachún severne od Jeruzalema
 • megalitickou kruhovou stavbou z voľných kameňov Gilgal Refaim (arab.: Rujm el Hiri / Mačací vrch)  (viď. článok: GILGAL REFAIM) či

 • posteľ kráľa Óga neďaleko Ammánu

022

Za zmienku stojí upozorniť, že tzv. “obri dávnoveku” (Refaim) sú tradíciou umiestňovaní práve do miest, odkiaľ pochádzajú najstaršie a najbohatšie praveké nálezy a niekedy bývajú stotožňovaní s Homo Galilensis (Palaeanthropus Palestinus) – lovcom a zberateľom paleolitu s negroidnými rismi, obývajúcim jaskyne a pochovávajúcim svojich mŕtvych do skrčenej polohy a to aj napriek tomu, že megalitické stavby pochádzajú až z tzv. ghásulskej doby. Predpokladajú, že by sa mohlo jednať o ich preživších potomkov. V odborných kruhoch býva označovaný ako “protokromaňonec” (to by mohlo súvisieť s výškou postavy ako píšem nižšie), alebo “palestínsky neandertálec”, tzv. “človek palestínsky”.

(Náleziská Palaeanthropus Palestinus:

 • Paleoanthropus palestinensis – nálezy z lokalít Schúl, Tabun, Zuttíja a Šukbá [21]; nález Schúl sa dnes obyčajne radí pod Homo sapiens, ostatné obyčajne pod neandertálcov
 • Homo palestinus/Homo palestinensis – primárne nález z lokality Kafza (Qafzeh), ale aj iné podobné, napr. Schúl; nálezy Kafza a Schúl sa dnes zaraďujú obyčajne pod Homo sapiens, ostatné obyčajne pod neandertálca; staršie Homo palestinus niekedy v širšom zmysle slúžil aj ako synonymum pre progresívneho neandertálca )

Mimochodom, “obri dávnoveku” boli pravdepodobne len ľudia s výškou okolo 2 m, čo bolo v tej dobe naozaj veľa. Aj Kromaňonci, od ktorých sa oddelil Homo sapiens sapiens, merali okolo 2 metrov, takže nie je to až také vzácne a stále to spadá do humanoidných limitov. Práve spomínaní Refaimovci (5M 2.10, 20; 3.11; Joz 12.4) bývajú najčastejšie považovaní za staviteľov obrích stavieb, v ktorých našli aj odpočinok. Preto sa o nich začalo hovoriť ako o obroch a nemuseli nimi byť.

Pri postavách vyšších ako 2,40 m, pri tzv. gigantizme už vznikajú mnohé zdravotné problémy a pri výške nad 3 m, už jedinec nie je schopný prežiť. Tlak krvi by takému jedincovi roztrhal tepny, a spôsobil by bércové vredy, ktoré by sa po otvorení bez príslušných antibiotík, jednoznačne infikovali a pacient by následne zomrel. Naviac, pri zdvojnásobení výšky rastie hmotnosť osemnásobne(!), čo je naozaj neprimeraná záťaž, a práve tá je dôvodom pre mnohé život ohrozujúce ochorenia.

Aj samotný Goliáš, Dávidov protivník, meral s najväčšou pravdepodobnosťou “len” dva metre ako uvádzajú písomnosti Jozefa Flavia, alebo texty z Kumránu od Mŕtveho mora. A teda aj biblickí “obri dávnoveku”, Refaimovci, Anákovci a Zanákovci merali pravdepodobne okolo dvoch metrov, rozhodne nie viac, ako už spomínaných 2,40 m.

Podľa Kargeho sú stavitelia dolmenov palestínski neskoroneolitickí Semiti, žijúci v týchto oblastiach.

Alebo kamenné mohyly tzv. “cairns”, ktoré boli jednoznačne hrobmi.

-chanele-

Zdroje a odporúčaná literatúra:

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Reklamy

2 Responses to STAROVEKÉ MEGALITICKÉ STAVBY NA ÚZEMÍ SÚČASNÉHO IZRAELA A V JEHO OKOLÍ

 1. Tina says:

  Jej, akurat mi prisla notifikacia o novom clanku a pripomenula mi ta. Mozno ze ta zaujme nasledovna prednaska u nas buduci pondelok (teda 9.2.):
  Prednaska kabalisticka numerologia a otvoreny vecer s Judith

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: