GLOSÁR Aj-Al

 

Aj – Al

 

 

AJIN – najvzdialenejšia roviny, ktorú možno dosiahnuť neriadenou meditáciou, kde prestáva akékoľvek vnímanie a predstavivosť. (viď. články.: MEDITÁCIA AKO PRIBLÍŽENIE SA K BOHU CEZ AJIN; AJIN, EJN SOF, EJN SOF ÓR; SPOJENIE S BOŽSKOU KETER)

AJIN ha-RA – tzv. “zlé oko”. Ľudová viera v urieknutie (viď. článok: AJIN HA-RA

images 3obr.: chamsa*

AKEDA – = Spútanie. Myslí sa spútanie Izáka (Akedat Jicchak)pri zamýšľanej Abrahámovej obeti (1M 22.1-18). Rabíni tak označujú problém utrpenia spravodlivého. Maimonides skutočne spravodlivého spochybňuje, odvolávajúc sa na talmudickú pasáž (Šabat 55a) “Nie je smrti bez hriechu , nie je trestu bez previnenia”.

AKROSTICH – mnemotechnická pomôcka, ktorá spája počiatočné písmená slov alebo celých frází do nových slov, pre lepšie zapamätanie si textu. Výrazne sa tento spôsob používal pri pamätaní si modlitieb. Akrostichy sú veľmi dôležité v židovskej mystike – kabale. Iný názov: NOTARIKON (viď. článok GEMATRIA, NOTARIKON )

AKUM – skratka slov AVODA KOCHAVIM U MAZALOT – tj. služba (uctievanie) hviezdam a planétam. Pôvodne sa týmto termínom označoval babylonský kult uctievania hviezd – astrológia a jej prívrženci. Neskôr sa týmto termínom začali označovať pohania.

ALIJA – Výstup. Myslí sa tým vyvolanie k čítaniu z Tóry (Alija kriat Torah). Predčítava sa z vyvýšeného miesta (almemor* alebo bima*). Termín sa tiež používa na označenie vysťahovania do štátu Izrael, lebo toto sa považuje za “vystúpenie” na horu Sion v Jeruzaleme. V biblických dobách bol Izrael považovaný za najvyššie položenú krajinu na zemi. Vysťahovanie z Izraela sa nazýva opačne: JARAD (zísť dolu).

ALMA DE-NUKVA – ženský princíp v kabale

ALMANA – Vdova (pozri tiež: aguna* ). V minulosti bolo postavenie vdov a sirôt veľmi ťažké, preto ich Zákon berie pod ochranu (Ž 68.6).

ALMEMOR – tiež BIMA*. Vyvýšené miesto v strede ortodoxnej synagógy, na ktorom je stôl, na ktorý sa kladie Tóra pri predčítavaní – Kriat ha-Torah a  z ktorého spieva chazan*  Lecha dodi v piatok večer, modlia sa modlitby za mŕtvych, trúbi sa na šofar* a rabín odtiaľ prednáša kázeň – deraša*. Almemor sa používal už v časoch babylonského zajatia (Neh 8.4). (Viď článok: SYNAGÓGA ).

005

-chanele-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: