TRIÁDY

Sefirotický strom sa riadi zákonom triád. Každá triáda (= zoskupenie troch sefír) vyvoláva nejakú udalosť. Uvádza stvorenie. Každá z hlavných triád zastupuje  aktívny  a pasívny stĺp, ktoré oba sú prepojené stredovým harmonizujúcim a vyrovnávajúcim stĺpom. Stredový stĺp sa nazýva tiež STĹP VEDOMIA. On funkciu oboch bočných stĺpov završuje a umožňuje tak tok udalostí.

Hlavná triáda KETER-CHOCHMA-BINA uvádza stvorenie do pohybu. Potom nastáva mĺkve pozastavenie sa  v podobe non-sefiry DAAT, ktorá je akousi pauzou, podobne ako keď dostaneme nejaký nápad a po počiatočnej aktivite zrazu zastagnujeme, zaváhame, čo ďalej. Ak ustrnieme a v činnosti ďalej nepokračujeme  (nedopísaná kniha, nedošité šaty, neuskutočnený výlet…) zostávame v kritickom bode DAAT. Ak prijmeme ďalší impulz, prechádzame prijatím do ďalšej triády CHESED-GEVURA-TIFERET a činnosť už nemožno zastaviť. V JESOD nastáva ďalšia odmlka, avšak iného charakteru. Ide o posledné vypätie všetkých síl, činnosť sa dovršuje a manifestuje v MALCHUT. MALCHUT sa stáva KETER a KETER je v MALCHUT. Mienené sa stáva realitou.

Existuje množstvo podtriád, z ktorých každá má svoju funkciu (napr. Bina/Gevura/Tiferet; Malchut/Necach/Jesod  a  pod.) Sefira stojaca hore je oproti tej dole vždy aktívna  a to aj v prípade, že sa nachádza na pasívnom, alebo stredovom harmonizujúcom stĺpe, napr. GEVURA z pasívneho stĺpu je aktívna vo vzťahu k TIFERET.

P1012283

Človek ako sa vyvíja, stúpa po strome života cez jednotlivé triády. Začína úplne naspodku a podľa svojej vnútornej podstaty ide o človeka buď “telesného” (triáda NECACH, JESOD, MALCHUT), ktorý sa riadi inštinktami a pudmi – to je väčšina ľudí; potom môže ísť o človeka “citového”(triáda HOD, NECACH, JESOD), ktorý je považovaný za emotívneho, pretože jeho reakcie sú prevažne emocionálne (ľahko sa rozplače aj rozčúli) a nakoniec o človeka “rozumového” (triáda HOD, MALCHUT, JESOD), tj. intelektuála s dobre pracujúcim mozgom. Všetci traja sú si rovnocenní, len v ich podstate dominuje niektorá z uvedených podtriád, ktoré dokopy tvoria spodnú triádu HOD/NECACH/MALCHUT, v ktorej cirkulujú vitálne procesy a JESOD odráža vedomie.

V okamihu, kedy si človek uvedomí sám seba, akoby prebudil svoje vedomie, dostane sa do triády HOD/NECACH/TIFERET ale ľahko skĺzne späť. Len ak je toto sebauvedomenie trvalé, presunie sa jeho vedomie do triády GEVURA/CHESED/TIFERET, čím sa v duši začnú prebúdzať skryté sily.

Ak pokračuje ďalej, môže sa duchovne rozvinúť do ducha konajúceho zázraky  (Tiferet-Bina-Chochma), až nakoniec dosiahne najvyššiu úroveň a môže byť pohltený Bohom (Bina-Chochma-Keter) a vrátiť sa tam, odkiaľ pochádza, podobne ako rabi Akiva  pri výstupe do siedmeho neba.  Určite vám neušlo, že v predchádzajúcich riadkoch je opisovaný výstup duše cez sedem úrovní (7 triád), čoby sedem úrovní vedomia (porovnaj článok: SEDEM NEBIES a výstup rabi Akivy do siedmeho neba ).

 

  1. telesný(pudový) človek – inštinkty(pudy – predný mozog (Necach/Jesod/Malchut)  riadi sa inštinktami a pudovo
  2. citový (emotívny) človek – emócie – stredný mozog (bazálne ganglie) – (Hod/Jesod/Necach)   riadi sa emočne
  3. rozumový (intelektuál) človek – intelekt –zadný mozog (Hod/Jesod/Malchut)

© chanele

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: