ROVNOVÁHA SEFIROT A DUALITA

Prvá manifestácia vôle ešte Neprejaveného Boha cez singularitu (nekonečne malý bod s nekonečnou hustotou) obsahujúcou všetko, čo sa malo stať, sa kabalistami nazýva PRVOTNÁ KORUNA, STARÝ DNÍ (Atik Jomin), BIELA HLAVA, či jednoducho JA SOM (Ehje). Má podobu svetelného lúča, ktorý obsahuje v sebe  10 slov/10 princípov/10 čísel/10 Božích atribútov/10 sefír…Sú zakomponované do sefirotického stromu (illan) a tvoria štyri kabalistické svety.

Horná triáda, ktorú tvoria sefiry KETER, CHOCHMA a BINA sa nazývajú tiež BOŽSKÉ SEFIRY, pretože sú najbezprostrednejšie spojené s Bohom Stvoriteľom. KETER, ako neuchopiteľná ľudským intelektom spája pod sebou CHOCHMU (otec) a BINU (matku), obe stojace v čele dvoch protikladných stĺpov – stĺpu milosti a stĺpu prísnosti, inými slovami stĺpu sily a stĺpu formy, či aktívneho a pasívneho stĺpu.

SÚD zastupuje sefira GEVURA (Sila) nazývaná tiež DIN (Súd) alebo PECHAD (Strach/Bázeň). Milosť je prejavom sefiry CHESED.

CHESED vychádza a teda je živená sefirou CHOCHMA – prvou myšlienkou vzniknutou po počiatočnej manifestácii vôle a GEVURA zas BINOU, pasívnou formuláciou tejto myšlienky. Tj. CHOCHMA a BINA sú základom sily a formy , jedného v dvoch vyjadreniach a udržiavajúc v rovnováhe spomenutú GEVURU a CHESED, pretože len vďaka ich harmonickému vyváženiu, svet existuje. Bez Súdu, či jeho menšieho zastúpenia by bol svet neprimerane zlý a bez Milosti, či jej oslabenia zas neznesiteľne pre život prísny, v extrémom prípade by vlastne zanikol, lebo by sme  za každú svoju chybu museli byť usmrtení.

Fungovanie v rovnováhe zabezpečuje stabilitu, avšak zároveň je zárukou duality, nutnej k životu. Prevaha niektorej strany plodí potencie, ktoré nazývame Zlo. Akákoľvek prevaha či nedostatok plodí zlo a to, ako v prípade prírody (sucho/záplavy…), tak aj v telách živých organizmov (choroby/Smrť…), či v samotnej ľudskej spoločnosti (teokratická monarchia/anarchia…). Príkladov je veľa. Je dobré, aby bola Sila a Forma v rovnováhe, ale nie vždy to tak je.

Vrchná sefira vždy živí tú pod ňou (napr. Bina Gevuru, alebo  Chesed Necach) a Keter ako najvyššia živí všetky.

Ako už bolo spomenuté na iných miestach tohto blogu, sefiry sú zoskupené do triád (trojíc) a tá horná (Keter, Chochma, Bina) je od ostatných akoby oddelená nonsefirou (akoby nie-sefirou, sefirou nie úplne existujúcou – viac o nej bude pojednané na CHANELE 2 – Sefer ha-Bahir § 74 a 75) DAAT (Poznanie), ktorá je kabalistami vnímaná ako Priepasť, miesto zostupu aj vzostupu na sefirotickom strome. Je súčasťou stredového vyrovnávacieho stĺpu, udržujúceho v rovnováhe  a harmónii oba bočné stĺpy. Prúdia cez ňu energie priamo z Keter a vedú do Tiferet (Krása), centru sefirotického stromu, akéhosi srdca celého komplexu. Preto Tiferet (Krása), lebo “krásne” všetko vyrovnávajúc harmonizuje.

Keter, Chochma, Bina a Tiferet (ich obraz prepojenia) sa zrkadlia (odrážajú) v spodnom zoskupení Tiferet, Necach, Hod a Malchut. Jesod (Základ) je kópiou Daatu (Poznania), lebo Jesod reprezentovaný mužským pohlavným orgánom, ale aj svojou pozíciou na strome, je obrazom Daatu (Poznania), ako sa v biblických časoch nazýval pohlavný akt a v kabale značí ZJEDNOTENIE mužského a ženského princípu.

V Tiferet sa krížia všetky cesty, spájajú sa v nej všetky sefiry v “krásnom” súlade. Je to ústredné ohnisko celého zoskupenia – centrum všetkých síl. Býva nazývané SÍDLOM Šalamúnovým, ale aj Prítomnosťou Božou v strede bytia, aj keď samotná ŠECHINA (Božia Prítomnosť)  zodpovedá sefire Malchut. Malchut je konieckoncov spolu so sefirou Jesod aj Tifret a Keter na jednom spoločnom stredovom stĺpe.

HOD, NECACH a TIFERET odrážajú v sebe Hornú Triádu Božských sefír (Keter, Chochma, Bina).

-chanele-

súvisiace články:

One Response to ROVNOVÁHA SEFIROT A DUALITA

  1. Spätné upozornenie: HRIECHY A NÁVRATY K BOHU | CHANELE / חנלה

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: