BAT KOL / HLAS BOŽÍ

BAT KOL je termín v judaizme používaný na označenie “Hlasu Božieho”, ktorý oznamuje vôľu Božiu, príp. Božie rozhodnutie, ďalej Božie skutky, prikázania.

Pôvodne sa používal len termín KOL = hlas, avšak história ukázala, že nie vždy ide o hlas bežnej a vyššej hlasitosti, ale aj o šepot, alebo tiché slová. Preto sa vžil termín BAT KOL , ktorý by sa z hebrejčiny dal preložiť ako HLÁSOK. Kalk znie – dcéra hlasu. BAT KOL je hebrejská fráza, ktorú ale doslovne prekladať nemožno. Zároveň tento termín určuje, že počuté má výnimočný charakter a pri rozprávaní o ňom, tak diskutujúci vedia vďaka názvu rozlíšiť, že sa nejedná o normálny hlas (TB, Sanh 96b, Ta´anit 21b, BM 85b, tiež Raši).

Typické pre BAT KOL je to, že pri jeho počutí nevidieť hovoriaceho. Vychádza z neviditeľného zdroja, niekedy má počujúci pocit, že ho počuje za sebou (TB, Meg 32). Verí sa, že ide o Hlas Boží, pretože práve toto sa stalo aj na Sinaji (5M 12.4). V celej biblickej histórii sa Boh zjavuje človeku len prostredníctvom sluchu, nikdy nie zraku. Vidieť Boha je dokonca zapovedané (2M 19.21; Sud 13.22), aby človek nezahynul, ale napriek tomu boli okamihy, kedy videlo Jeho Slávu (kavod) celé zhromaždenie (2M 16.7), alebo aj  jednotlivec(Jób 19.26; 2M 33.11).

Niekedy hovorí Boh aj “tvárou v tvár”(čo presne sa pod tým myslelo, nevedno) (1M 32.31; 2M 33.11), hoci nie vždy je to bezpečné (2M 33.20, 21) a to dokonca aj pre toho, ku ktorému predtým tvárou v tvár hovoril (Mojžiš).

Prostredníctvom sluchu počuli Boha aj proroci (Ez, Eliáš, Jer, Joel, Amos). V súvislosti s nimi býva BAT KOL spájaný s Duchom Svätým, pretože sa verilo, že proroci majú Ducha Svätého.

V Biblii, Talmude a midrašoch sa hovorí, že “Hlas spadol z neba” (Da 4.28…), “prišiel z neba” , “vychádzal z neba”, alebo jednoducho, že ho “bolo počuť” (5M 4.36).

Často býva sprevádzaný hrmením a burácaním (Ez 3.12; 2M 19.16, 19).

Býva mocný (Ž 68.34; Ex R30.20; Sotah 13b; Jozefus Flavius o Mojžišovej smrti) ale aj jemný (1 Kráľ 19.12; Eliáš) ako vánok, alebo cvrlikanie či šepkanie. Jeho sila a intenzita je tak prispôsobená okolnostiam.

Boh prehovára ako k jednotlivcom (Mojžiš, Áron (3M 10.5; 4M 21.8/, Jaakob, Abraham, Hilelova manželka / Jeb 122/, proroci, veľkňaz Jochanan), tak aj k zástupom. Hovorí dokonca s bežnými smrteľníkmi aj s hriešnikmi. Počuť ho vo sv. Zemi, ale aj mimo nej.

Hovorí sa, že po smrti posledných prorokov (Zachariáš, Malachiáš, Aggeas) odišiel Duch Svätý z Izraela avšak BAT KOL bolo ďalej počuť.

Spomína ho aj Talmud V apokalyptickej literatúre ho počuť ako prejav bytosti, ktorá vedie chválospevy nebeských bytostí okolo Trónu Najvyššieho.

Poznajú ho aj iné národy. Pre Arabov je známy pod názvom HATIF a Peržania ho menujú MUNADI a chápu ho ako “hlasy duchov”. Kresťania hovoria o “hlasoch z duchovného sveta – duch sv., anjeli, Boh”.

Psychológovia si myslia, že ide o vnútorný hlas stimulovaný samotou v meditácii, na púšti, hore, tvárou v tvár smrti, počas mučeníckej smrti a pod. Všetko sú to zmenené stavy vedomia. Veda ukázala (psychiater R. Strassman), že v takýchto situáciách dochádza k nadprodukcii dimethyltriptaminu v epifýze ľudského mozgu, ktorý chápe americký lekár a vedec R. Strassman ako akýsi katalyzátor, ktorý umožňuje vyladenie organizmu na rovnakú frekvenciu, kedy je ľudské vedomie schopné vnímať komunikáciu zo sveta nad nami.

BAT KOL počutý počas meditácií môže vyriešiť osobný problém, či nejakú filozofickú otázku. Prichádza nečakane, málokedy sa dá ovplyvniť vôľou.

-chanele-

súvisiace články:

súvisiaca literatúra:


 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: