BEREŠIT 2. – ROZPRÁVANIE O RAJI

Text sidry ďalej rozpráva o Raji. Definuje ho ako záhradu so štyrmi riekami, ktoré sa snaží aj lokalizovať a tým vlastne vymedziť miesto na zemi, kde sa Raj nachádzal. Text naviac uvádza, že ležal východne od Edenu (1M 2.8), pričom Eden označuje čosi neidentifikovateľné – nevieme ani toľko, či to bolo mesto, alebo krajina.

O presnú lokalizáciu Raja sa snažilo už veľmi veľa jednotlivcov, avšak k dnešnému dňu neúspešne. Je niekoľko teórií, kde sa pravdepodobne Rajská záhrada nachádzala, od klasickej, zahŕňajúcej Mezopotámiu, až po miesta v Malej Ázii, či exotickejšie lokácie ako napr. Slovensko (!). Viac o tejto problematike si môžete prečítať v už staršom článku NEBO, PEKLO, RAJ.

Tiež nájsť štyri biblické rieky nie je ľahké. Istí si môžeme byť len dvomi názvami riek. Termín PERAT sa do dnešných dní používa na označenie rieky EUFRAT. CHIDDEKEL je zas overiteľný staroveký termín pre rieku TIGRIS. S riekami GÍCHÓN a PÍŠÓN je to už horšie. PÍŠÓN je podľa niektorých autorov a bádateľov rieka INDUS (Dillman, Delitzsch), GANGA (Flavius), či FAISAN – rieka v Arábii, alebo len nejaká mezopotámska rieka, ktorú sa nepodarilo nájsť (Speiser). Text spomína v súvislosti s PÍŠÓNOM krajinu CHAVÍLA, ktorá býva stotožňovaná s Arabským polostrovom, resp. so Saudskou Arábiou a predpokladá sa pri tom, že ide o novoobjavenú rieku Kuvait. Biblický text označuje CHAVÍLU ako krajinu plnú zlata a Arábia je ako celok naozaj dodnes zdrojom veľmi kvalitného zlata. Niektorí bádatelia v tejto oblasti kladú CHAVÍLU do priestoru Perzského zálivu. Názov rieky PÍŠÓN je pravdepodobne odvodený od hebrejského slovesa SKÁKAŤ (PVS), ale to nám veľmi nenapovie. Určiť presne, kadiaľ tiekla, sťažuje aj ten fakt, že tento termín je v celej Biblii použitý len jeden krát.

Názov rieky GÍCHÓN by pravdepodobne mohol vypovedať o  “vytrysknutí” (hebrej.: GJCH – vytrysknúť) a dodnes sa tak nazýva prameň v Kedronskom údolí. Určite však nemá nič spoločné s pôvodne rajskou riekou, pretože táto mala obtekať krajinu KÚŠ, ktorá je jednoznačne stotožňovaná s Etiópiou. Podľa odborníkov nie je možné (?) aby Raj zaberal Mezopotámiu spolu so Saudskou Arábiou aj Etiópiou. Preto sa prikláňajú k jednoduchšej variante, že pod krajinou KÚŠ treba chápať krajinu Kasítov, tj. krajinu KAŠŠU, ležiacu v Mezopotámii.

V súvislosti s riekami sa spomína tiež AŠŠUR. Verí sa, že sa tým myslela Asýria, ale ako vieme, v minulosti ľudstva hrali významné postavenie hlavne mestá (mestské štáty boli prvotné spoločenské zoskupenia hneď po rodinných klanoch) a teda mohlo ísť nie o Asýriu, ale o jej hlavné mesto ASSUR, obývané od roku 3 000 p.n.l. až po 7. stor. p.n.l.

Zaujímavá je tiež hypotéza Paula Thomasa (A ráj už byl, Dobra 2001), ktorý určuje existenciu Raja a jeho štyroch riek do obdobia, kedy bola Afrika Saudská Arábia spojené a namiesto Červeného mora tiekla na jeho mieste, zaujímajúcom dnes jeho východné pobrežie Egypta a západné pobrežie saudskej Arábie, rieka – štvrtá hľadaná popri Eufrate, Tigrise a Níle. Či je však z hľadiska geológie a ľudského vývoja možná, nedokážem posúdiť. Zosúladiť odtrhnutie oboch pevninských platní a úroveň ľudskej spoločnosti si netrúfam.

A posledná a asi najpravdepodobnejšia teória sa opiera o satelitné snímky, za pomoci ktorých boli objavené suché korytá dvoch riek pôvodne tečúcich v blízkosti Eufratu a Tigrisu a môžu byť pozostatkom riek PÍŠÓN a GÍCHÓN. Na území, ktorým pretekali, bol v rozmedzí rokov 12 500 p.n.l. – 7 000 p.n.l. naozaj hotový raj s veľmi bujnou vegetáciou.

Spomenuté časové obdobie vymedzuje tzv. mezolitikum, obdobie, kedy sa človek “zmenil”  z lovca – zberača na poľnohospodára. Územie však musel zmeniť kvôli prudkému zvýšeniu morskej hladiny, ktorá tak mýtický biblický Raj navždy pochovala pod hladinou Akabského zálivu. Dnes sa toto predpokladané miesto, na ktorom pravdepodobne ležal Raj, nachádza asi 61 metrov pod hladinou zálivu.

-chanele-

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: