HORIACI KER 2.

Odhliadnúc od predchádzajúceho článku  HORIACI KER A NÁBOŽENSKÉ VÍZIE , v ktorom bola spracovaná téma dosť kontroverzne a ktorý bol zameraný skôr na možnosť pochopenia náboženských vízií, by možno bolo zaujímavé spomenúť “horiaci ker” ešte raz a to z pohľadu botaniky. O akú rastlinu sa asi mohlo jednať?

Bádatelia špekulujú nad viacerými variantmi. Vo všetkých prípadoch sa predpokladá, že hora Sinaj sa nachádza na Sinajskom polostrove.

  • Tam rastie krík Jasenec biely, ktorý sa radí medzi tzv. plynové rastliny. Má biele, alebo naružovelé kvety a vylučuje olej, ktorý sa vo vysokých horúčavách môže vznietiť. Napočudovanie, zhorí len olej, krík nie (!).
  • Inú možnosť ponúka jeden americký vedec, ktorý vyskúšal horenie akácie. Akácia má drevo, ktoré sa horením mení na drevené uhlie, ktoré si relatívne dlho po dohorení zachováva pôvodný tvar rastliny. Na blízkom východe sa nachádza veľké množstvo zemného plynu, ktorý sa zvykne spontánne uvoľňovať do ovzdušia (viď. tiež článok Sodoma a Gomora). Ak by takýto plyn unikal v blízkosti akácie a vznietil sa, ker by mohol veľmi ľahko vzbĺknuť. Mojžiš mohol byť svedkom práve takéhoto procesu a mylne sa domnievať, že ker horel, ale nezhorel, za predpokladu, že nemal vedomosti o drevenom uhlí.
  • A do tretice, existuje jeden ker, ktorého kvety po rozkvitnutí majú farbu ohňa a mohli byť podľa niektorých bádateľov ilúziou, ktorej Mojžiš podľahol. Na moje sklamanie, neviem v tejto chvíli zohnať jeho botanický názov. Keď sa tak stane, tento článok bude o uvedenú informáciu doplnený.

A v neposlednom rade, možno šlo o hocijaký iný bežný ker, v pozadí ktorého sa nachádzala tzv. geoplazma. O tom bližšie nabudúce, v pripravovanom článku HORA SINAJ / VRCH HOREB 2.

-chanele-

zdroj:

  • dokumantárny seriál USA: VEĽKÉ ZÁHADY – MOJŽIŠ
  • Z. Kosidowski: Příběhy Mrtvého moře (Práce, Praha 1988)

Súvisiace články:

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: