CEVAOT

Termín CEVAOT prekladáme ako “zástupy” a myslia sa tým “zástupy vojsk”, “šíky”. Biblickí experti a odborníci na judaizmus predpokladajú, že pôvod treba hľadať naozaj v skutočných vojenských formáciách detí Izraela, ako o nich hovorí Tóra pri osídľovaní Kanaánu.

Neskôr sa termín dostal do židovskej mystiky a označuje “nebeské voje” patriace do Božieho dvoranstva, anjelské voje. Treba však podotknúť, že anjeli nemali v starovekom judaizme miesto. Viera v anjelov, démonov, zhotovovanie talizmanov, amuletov, či viera v astrologické procesy, z ktorých sa neskôr vyvinula kabalistická teurgia, má pôvod v párizme a chaldejskej kultúre. Vo veľkom a základnom rozsahu sa učenie začalo šíriť hlavne v čase tvorby apokryfnej literatúry (1.stor. p.n.l. – 1.stor.n.l.), ale časť sa sformovala už okolo 6.-5. stor. p.n.l. v čase babylonského zajatia kedy došlo ku kodifikácii židovských písiem svätých (Kitvej ha-kodeš).

Zmienky o “posloch Božích” v Starom Zákone, nemuseli rovnako tak hovoriť o anjeloch, ako v ne veril neskorší judaizmus.

Vieme (Tóra hovorí), že Boh komunikuje s človekom tromi spôsobmi:

 1. priamo tvárou v tvár
 2. v snoch
 3. cez druhých ľudí

Možno by sme spomínaných “poslov”  (malachim), ktorí zvestovali napr. Abrahamovi, že jeho neplodná Sára porodí v neskorom veku, mohli chápať skôr ako ľudí – pútnikov, inšpirovaných niektorým z prvých dvoch spôsobov.

Termín CEVAOT sa v starozákonnej dobe vžil tiež ako časť dvoch Božích mien – JHWH CEVAOT a ELOHIM CEVAOT, ktoré zodpovedajú 7. a 8. sefire na sefirotickom strome. Vieme tiež, že sefiry sú vnímané kabalistami ako Božie činné sily, za ktoré sú považovaní tiež anjeli. Tu možno vidieť určitú paralelu.

V Biblii sa môžeme ešte stretnúť s menom JHWH CEVAOT vždy v súvislosti s Božou Prítomnosťou – Šechinou, ktorá bola spájaná vždy s Archou Zmluvy (viď. článok: Nachádza/-la sa Archa Zmluvy v Egypte?).

Dnes sa tento termín používa len v kabale (nejaké stopy možno nájsť ešte v siduroch – modlitebných knihách, ktoré nesú stopy doby, v ktorej modlitby vznikali a nakoniec boli striktne kodifikované do súčasnej podoby sidurov a machzorov), v súvislosti so sefirami a nebeským dvoranstvom.

-chanele-

 

Reklamy

3 Responses to CEVAOT

 1. Tina says:

  Dakujem za clanok.
  Doplnim este, ze Elohim-Sabaoth-Amen (nemecky prepis) sa dnes pouziva aj v Esejskych komunitach na konci modlitieb a vzyvani sil.
  V clanku som si vsimla vyraz `Sechina – nemecky prepis Shekinah – ktora u Esejcov znazornuje zensku energiu boha (jej symbolom je cierny plny kruh, symbolizuje ticho, koncentraciu, uvedomenie si/sa, s sebe odpocivajuce nic). Spolu s El Shaddai, ktoreho symbolom je sestcipa hviezda a znazornuje muzsku energiu boha (pohyb, dynamiku, silu, tvorivu silu) tvoria harmoniu a jednotu.

  • chanele6019 says:

   Áno, to môže súvisieť: “vzývanie síl” a “nebeské vojsko”…cítiť v tom paralelu
   Šechinu chápe v podstate aj klasický judaizmus a teda aj kabala ako ženskú polaritu, len sa to bežne nazýva “Božia Prítomnosť”. To o Esejcoch mi nie je známe, nie som vševediaca 🙂
   – je to každopádne veľmi zaujímavé. Niekedy v budúcnosti sa k tomu určite rada vrátim.
   Majte sa zatiaľ krásne!
   Zdraví Chanele

   • Tina says:

    dakujem 🙂
    Je to krasne 🙂
    Rada som to sem doplnila. Neviem kolko dokumentov existuje o Esejcoch, viem len ze vela veci si podavali ustne a este aj v uzavretych kruhoch (vacsinou rodinnych). Toto ucenie len pred nedavnom otvorili svetu a prijali k ich kruhom a komuniam aj ludi “cudzich” a tak som sa k tomuto uceniu dostala aj ja.
    Som rada ze som nasla tvoj blog, tesim sa na dalsie clanky a taktiez pozdravujem
    Tina 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: