CIMCUM

Kabala učí, že tesne predtým ako sa Boh rozhodol stvoriť svet, musel najskôr pre tento svet vymedziť priestor. Sefer Jecira používa termín VYRYŤ – CHAKAK, ktorý používa tiež na opis procesu písania, pri ktorom sa časť materiálu, na ktorý sa píše, odstraňuje – ide o rytie do kameňa alebo hlinenej tabuľky. Slovo PÍSAŤ – KATAV sa používa vtedy, keď pri písaní na materiál niečo pridávame – napr. atrament.

Takže CHAKAK – vyryť je v prípade stvorenia “uvoľnenie priestoru” a ako hovorí Sefer ha-Zohar “vyhĺbenie diery”. Diera v tom zmysle, že sa jedná o “prázdno”, do ktorého možno umiestniť informáciu. Informáciou sa myslia písmená a čísla – nositelia kvality a kvantity – podstata stvorenia. Slovom bol tvorený svet a priestor bol vymedzený číslom. Všetko v tomto vesmíre sa dá napísať číslami – rovnicami. Dalo by sa povedať, že Boh je matematik. Takže už minule spomínaných 32 cestičiek poznania (22 písmen 10 sefirot) poslúžilo Bohu k tomu, aby “vyryl” a teda “stvoril” vesmír.

Každé písmeno a číslo vložilo do prázdneho priestoru informáciu, skrze ktorú povstal svet.

No a tento “prázdny priestor” sa stal “stiahnutím” (CIMCUM) – Božím stiahnutím, ktoré utvorilo priestor pre svet. Dovtedy bol len Boh. Bol to neprejavený, transcendentný Boh. Priestor ako taký ešte neexistoval, lebo ten vznikol až stvorením, podobne ako čas. Fyzici nazývajú stav pred stvorením SINGULARITA. Od okamihu Veľkého Tresku, sa začal rozširovať priestor v čase. Prvé informácie vyžiarené do “prázdneho priestoru” vytvorili prvé častice (hadrony, leptony), z ktorých sa potom vytvorili prvé jednoduché prvky a potom aj hmota. A povstal svet…

—————————

*SINGULARITA = bod, v ktorom hustota vesmíru a zakrivenie časopriestoru sú paradoxne nekonečné. Avšak, základný model Veľkého tresku neobsahuje kvantové efekty, takže sú jeho predpovede platné až od chvíle krátko po navrhovanej singularite.

-chanele-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: