32 CESTIČIEK MÚDROSTI

10 čísel = 10 sefirot = podstata stvorenia

Stvorenie možno opísať slovami (kvalita) a číslami (kvantita). Slová tvorené 22 písmenami hebrejskej abecedy spolu s desiatimi základnými číslovkami, tvoria číslo 32.

169168

Číslo ako také vyjadruje mnohosť, ktorá vznikla až stvorením. V Stvoriteľovi mnohosť chýba – Stvoriteľ je Jednota.

Číslice (10) a písmená (22) dávajú teda dokopy 32 cestičiek múdrosti. Kabalisti ich odvodzujú od veršov Prvej Knihy Mojžišovej. Tá obsahuje  32x Božie meno ELOHIM a zároveň 10x spojenie “Boh riekol”, desiatimi výrokmi bol stvorený svet (Pirkej Avot 5.1) a tie zodpovedajú 10 sefirám (Bamidbar Raba 14.12), 3x Boh stvoril (hlásky: šin, mem, alef), 7x Boh videl (7 dvojitých hlások) a 12x obsahuje ostatné Božie mená (Boh oddelil; videl, že svetlo je dobré; oddelil svetlo od tmy…- 12 základných hlások) , čo dáva dokopy 32.

ELOHIM je meno označujúce Boha prejaveného v prírode, Boha emanujúceho.

Číslo 32 sa píše v hebrejčine písmenami LAMED a BET a číta sa LEV, tj. “srdce” a srdcom stvorenia sa chápe TÓRA, ktorej prvé písmeno je BET a posledné LAMED.

A 32 cestičiek múdrosti je podľa tradície ukrytých práve v Tóre.

Písmená LAMED a BET sú jediné písmená hebrejskej abecedy, ku ktorým možno pripojiť zámenné prípony (mne – LI, jemu – LO…; vo mne – BI, v nej BAH…), pričom spoluhlásky používané na vyjadrenie vlastníctva (JOD, WAW, HE, nesúce samohlásky) sú zároveň písmenami Božieho Mena – JHWH.

32 cestičiek múdrosti sú individuálne cesty, ktorými si každý človek musí prejsť sám. Každý má svoju cestu (svoj osobný príbeh, ako sa píše v knihe Alchymista od P.Coelho), ktorá pre druhého nemusí a väčšinou ani nebýva schodná. Naviac, hebrejské slovo NATIV, ktoré prekladáme ako “cestička”, dáva podľa gematrie číslo 462, čo je 2×231 a to zodpovedá počtu brán, ktorými človek prechádza počas cesty 32 cestičkami. Ovplyvňovaný je pri tom skrytými silami, preto bývajú tieto cestičky označované tiež termínom PELI´OT, ktorý Zohar používa len v súvislosti s 32 cestičkami múdrosti.

(Zdroj: A. Kaplan: Sefer Jecira (Volvox Globator, 1998)

-chanele-

 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: