STVORENIE SVETLA

STVORENIE SVETLA

Rabi Chija učil, že keď Boh v prvý deň stvorenia Stvoril svetlo (Jehí ór), povedal, že budú na svete svojvoľníci porušujúci Zákon  a tak toto svetlo pred nimi ukryl, aby ho zachoval  pre spravodlivých, lebo je napísané: “Svetlo je zasiate pre spravodlivého a pre priamych srdcom radosť “(Ž 97.11).

Rabi Aba to doplnil o učenie, čo upravovalo čítanie biblického veršu: “A Boh videl svetlo, že je dobré ho ukryť.”

To, že “ho videl”, znamená, že ho videl od jedného konca sveta k druhému a ukryl ho preto, aby hriešnici cítili potrebu pokánia, pretože, keby ho smeli vidieť aj oni, táto potreba by im chýbala.

To, že je svetlo dobré znamená, že neobsahuje hnev, tvrdil rabi Šimon.

Jeho následné oddelenie od tmy neznamenalo oddelenie dobrého od zlého, aby sa toto nepokazilo, lebo i napriek ich neskoršiemu spojeniu, svetlo si absenciu zla zachovalo. Svetlo a tma boli spojené v deň, lebo je napísané: “A bol večer(tma) a bolo ráno (svetlo), deň jeden ( 1M 1.5).

153ilustrácia. autorka

Aby sme si uvedomovali, že svetlo od tmy a teda deň od noci nemožno oddeliť, bolo toto zopakované pri každom ďalšom dni stvorenia, okrem posledného, kedy si Boh odpočinul a posvätil ho. Tento deň obsahuje len svetlo, ono svetlo Počiatku, to samé, ktoré zábleskom tušia všetky židovské ženy zapaľujúce sobotné sviece, zakrývajúc si pri tom svoje oči, aby z neho nemali úžitok skôr, než nastane šabat. V tom momente akoby skrze šabat obsiahli vo svojom duchovnom zraku jeho pôsobenie, prechádzajúce z ohňa sobotných svetiel.

Čím viac sviec (podmienených počtu detí v rodine), tým viac svetla v dušiach všetkých členov rodiny, pretože podľa tradície deti prinášajú do rodín svetlo. A aj svetlo Počiatku.

Ten deň, z ktorého vyšlo Prvotné Svetlo, sa šíri do ostatných dní stvorenia, pretože ráno môže pochádzať len od Prvotného Svetla.

-chanele-

zdroj: ZOHAR I fol 45b-46a ku 1M 1.3-5

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: