SODOMA A GOMORA 2.

SODOMA A GOMORA 2.

Existuje ešte jedna veľmi zaujímavá teória o alternatívnom mieste, kde mohli ležať biblické mestá Sodoma  a Gomora a ktoré sa výrazne od oficiálnej verzie líši. Vychádza z rozprávania pútničky Etherie, ktorá vo svojom cestopise (The Pilgrimage of Etheria) opisujúcom jej púť spred 1600 rokov tvrdí, že videla územie Sodomitov pri pohľade z hory Nebó a to po ľavej strane panorámy, tam kde sa vlieva rieka Jordán do Mŕtveho mora.

A nezabúdajme, že Biblia spomína, že Abrahám sa usídlil niekde medzi Bételom a Ajom. Ak by sa Sodoma a Gomora nachádzali pri južnom cípe Mŕtveho mora, z tejto lokality by na ne po katastrofe nedovidel. Do údolia Kikar, ale áno.

Keď si vezmeme mapu prídeme na to, že je reč o severnom(!) pobreží Mŕtveho mora. Historici kladú územie Sodomitov na južné pobrežie, ako som už spomínala v článku  SODOMA a GOMORA 1. Avšak očitý svedok spomína jednoznačne horu Nebó a pláň Jordánu, dobre zavlažovanú, zalesnenú poľnohospodársku oblasť.

Keby sme si v dnešnej dobe stali na horu Nebó na severnom cípe Mŕtveho mora, dívajúc sa na údolie Jordánu, tak po jeho ľavej strane by sme videli ono spomínané územie Sodomitov. Dodnes je zelené a úrodné, tak ako ho opisuje Biblia. Jedná sa o tzv. rovinu Jordánu  – KIKAR ha-Jarden. Slovo KIKAR znamená

  • “rovina”,
  • “oblý odliatok náramku”, resp. guľatý ingot v tvare náramku slúžiaci kedysi  ako platidlo
  • bochník chleba
  • či vôbec niečo kruhové pri Jordáne
  • egyptsky, akkadsky a ugaritsky to znamená niečo “kruhové”
  • v súčasnej hebrejčine slúži termín “kikar” na označenie kruhového objazdu

Pláň na sever od Mŕtveho mora má naozaj tvar akoby kruhu, ktorým preteká rieka. Je to oblasť  plná archeologických vykopávok.

Vo východnej časti pláne sa nachádzajú také lokality ako Nimrin, či Tall el-Haman. Ten je veľkým kandidátom na Sodomu. V roku 2005 boli povolené archeologické vykopávky v týchto miestach a v r. 2010 sa našiel obrovský pôdorys mesta, ktorý svedčí o jeho dôležitosti. Sodoma bola dôležitá.

Bolo to opevnené mesto z cca 17.stor.p.n.l., ktoré pravdepodobne ľahlo popolom. Bola objavená brána vysoká 16 metrov, možno tá, v ktorej sedel Lót, keď ho prišli zachrániť anjeli. Našla sa vrstva popola, kostry rozosiate všade naokolo, zmeť po skaze spôsobenej mohutným požiarom. Vrstva popola obsahuje okrem kostier aj trosky budov, obsahujúcich tak spálené kamene, že pripomínali keramiku. JZ časť mesta bola doslova vytrhnutá zo základov. Rok nato, našli archeológovia kostry s výraznými devastujúcimi zraneniami, uškvarené, s končatinami a kĺbami v nezvyklých polohách, ktoré mohli dosiahnuť po vysokých teplotách a tlaku. Ďalších 700 rokov v týchto mestách nikto nežil.

Boli nájdené črepy keramiky, pochádzajúce z obdobia cca 1700 p.n.l. Na povrchu črepov sa nachádza niečo ako glazúra, tá však bola v týchto miestach objavená až stovky  rokov neskôr. Po analýze sa prišlo na to, že sa jedná o tzv. púštne sklo.

Púštne sklo vzniká roztavením kremíka,  v tomto prípade v hline pri vysokých teplotách až 4000°C.

Je pravdepodobné, že sa glazúra vytvorila tavením samotnej hliny pri  teplotách, ktoré sa v tavných peciach dosiahnuť nedajú. Podobné črepy s rovnakou glazúrou boli nájdené v Novom Mexiku po skúšobných jadrových výbuchoch r. 1945. Črepy vo Východnom Kikare teda museli nutne prejsť žiarom podobným takému ako nastane pri jadrovom výbuchu.

Blesk?

Asteroid z vesmíru?

Kométa?

V článku SODOMA a GOMORA 1., som spomínala pád asteroidu do rakúskych Álp, zaznamenaný na hlinených doštičkách nájdených v Ninive. No nemusel to byť ale on, mohlo ísť o úplne iné teleso, ktoré nikdy nedopadlo na zem, ale vybuchlo vo vzduchu, podobne ako Tunguzský meteorit. Preto sa kráter nikdy nenašiel. Naviac, keď sa vesmírne teleso rozpadne ešte pred dopadom, tlaková vlna sprevádzaná žiarou na povrchu všetko vyparí (čo by vysvetlilo vznik glazúry) a vytvorí sa hríb podobný hríbu pri jadrovom výbuchu. A to mohla byť spomínaná para vystupujúca zo zeme, na ktorú sa díval Abrahám.

V protiklade však stoja tvrdenia fénického  kňaza Sanchuniathona, ktorý píše o údolí Siddim vo svojich “Pradejinách”, že kleslo a stalo sa morom večne sa pariacim a bez rýb, obrazom pomsty a smrti za rúhanie. Tento opis skôr zodpovedá zatopeniu vodami Mŕtveho mora, ako   zalesnenému jordánskemu údoliu, ktoré možno vidieť na vlastné oči do dnešných dní…

-chanele-

Zdroj:

  • filmový dokument “Historické Akty X” – Sodoma a Gomora
  • filmový dokument TAJEMSTVÍ BIBLE

súvisiace články: 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: