EZDRÁŠ APOKRYFICKÝ

EZDRÁŠ APOKRYFICKÝ

Ezdráš, prorok žijúci v 5.stor.p.n.l., veľký znalec Zákona, bol hlavnou osobnosťou pri obnove náboženského života po návrate z babylonského zajatia.

Pôvodne sa Knihou Ezdrášovou nazývala kanonická kniha Ezdráš, kanonický Nehemiáš a pridávaný k nim býval ešte aj nekanonický Ezdráš. A práve túto máme teraz na mysli. Spísaná bola, rovnako ako všetky apokryfné knihy na prelome 2. a 1.stor.p.n.l.. Niektoré jej časti sú totožné s úryvkami z Nehemiáša a 2.Kronickej. V podstate ide o vyrozprávanie tých istých historických udalostí, len v inom poradí. Obdobie po babylonskom zajatí bolo veľmi bohaté na udalosti, či už išlo o návrat do Jeruzalema, znovuzasvätenie Chrámu, uvedenie náboženského života do pôvodných koľají a očistenie izraelského ľudu od neprijateľných osôb – judaizmus tohto obdobia nepripúšťal zmiešané manželstvá, ani možnosť splynutia s okolitými národmi (napr. problém so Samaritánmi, ktorých náboženská čistota bola spochybnená).

-chanele-

vydaná v: Apokryfy, Mimokanonické (deuterokanonické) spisy Starej Zmluvy podľa Septuaginty (Vesna Bratislava pre Tranoscius Liptovský Mikuláš, 1990)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: