ŽIDOVSKÝ KALENDÁR

ŽIDOVSKÝ KALENDÁR

Letopočet podľa židovského kalendára začal okamihom stvorenia sveta. Legenda hovorí, že tento akt zodpovedá 1.tišri a teda “narodeniny sveta” slávime, okrem iného práve na ROŠ HAŠANA.

Pôvodne sa  naši predkovia za čias Abrahama držali miestneho kalendára platiaceho v chaldejskom Ure, odkiaľ Abraham  pochádzal.Hlavným božstvom v tomto meste bol mesačný boh SÍN a teda i kalendár bol lunárny.

V minulosti vznikali kalendáre hlavne z náboženských dôvodov a sledovať mesačné fázy na oblohe bolo podstatne jednoduchšie, ako rátať dobu obehu Zeme okolo Slnka. Neskôr sa však lunárny a slnečný kalendár kombinoval. Tak napr. júdska administratíva uprednostňovala na prelome letopočtov slnečný kalendár, v Jeruzaleme 2.stor. p.n.l. zas používali lunárno-slnečný kalendár.

Dnešný kalendár používaný v Izraeli i v diaspóre je lunárny s prihliadnutím na korekciu nezhody s kalendárom slnečným, aby sa raz nestalo, že sa bude Pésach – výlučne jarný sviatok, sláviť v neskorom lete, poprípade až na jeseň,  a pod. Korekcia spočíva vo vsunutí 13-teho prestupného mesiaca,tzv. “druhého adar, za adar prvý.

Okrem tejto výnimky pozostáva rok z 12-tich mesiacov, striedavo po 29 a 30 dňoch, s výnimkou rokov, kedy by mal v budúcom roku pripadnúť JOM KIPUR na šiesty deň v týždni, alebo deň prvý. Siedmy deň sviatku SUKKOT zas nesmie pripadnúť na sobotu. Vo všetkých troch prípadoch dochádza k úpravám počtu dní v mesiacoch kislev alebo tevet, ubratím alebo pridaním jedného dňa.

Názvy mesiacov sú sčasti kanaánskeho pôvodu. Z pôvodného mesiaca avív (avív = jarný) sa stal nisan; v názve mesiaca tamuz zas vidieť bezpochyby vplyv akkadsko-babylonského boha plodnosti, podľa ktorého je pomenovaný, vydedukujúc jeho pôvod až v sumerskom panteóne.

-ch-

(v: Luach le šana 5761)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: