PRECHOD CEZ JORDÁN

PRECHOD CEZ JORDÁN A 12 PAMäTNÝCH KAMEŇOV

Keď priviedol Jozue Izrael k Jordánu, za ktorým ich čakala “zasľúbená zem”, stal sa podľa Tóry podobný zázrak ako keď Moše rozdelil vody Rákosového mora.  Mimochodom, dosiaľ sa nikomu nepodarilo Rákosové more identifikovať.

Zaujímavosťou je, že v hebrejskom origináli stojí spomínaný termín “rákosové” a v prekladoch “červené”. Názov “Červené more”, je len omyl prekladateľa, ktorý sa však presadil a dnes v inej reči ako hebrejčine nikto inak nepovie, len “Červené” more. Omyl vznikol tak, že anglický tvar pre Rákosové more = Reed sea (Reed = rákosové) sa  nesprávne omylom napísalo s jedným “e” a teda sa dnes číta ako Red sea (red = červené). Kde presne “Rákosové more” ležalo sa dnes už nevie, podľa názvu možno dokonca usúdiť, že išlo o brod a nie doslova o “more”. V takom prípade by bol prechod cezeň viac vysvetliteľný.

“…zastavili sa vody z hora tečúce pri mieste Ádám pri Cartáne…” (Joz 3.16-17) “…a tie, čo tiekli k Soľnému moru sa pretrhli a ľud prešiel naproti Jerichu…” (Joz 3.16-17).

Na príkaz Hospodinov potom “…z miesta kadiaľ prechádzali zobrali 12 kameňov a uložili ich na mieste, kde sa na noc utáborili …” (Joz 4.19-20) “…to boli v Gilgale na východných hraniciach Jericha…” a “…Jozue postavil 12 kameňov v Jordáne na mieste, kde stáli nohy kňazov, ktorí niesli truhlu Zmluvy. Tie tam ostali až do dnešného dňa…”(Joz 4.8-9).

Antické Jericho, nazývané tiež mestom “paliem a ruží” ležalo v jordánskom údolí, nazývanom v starozákonnej dobe Araba (Ez 47.8).

Prechod cez Jordán nebol ničím neobvyklým, prechádzalo sa cezeň bežne cez brody (Joz 3-4) a naviac od Jericha  po Sodomu sa ťahá tektonický zlom, takže je to miesto častých zemetrasení a tak sa mohlo stať, že jedno z týchto zemetrasení (aj samotné dobitie Jericha, kedy sa rúcali steny hradieb, mohlo byť sprevádzané zemetrasením) aj v našom prípade zahatilo zosunutím kamenia tok rieky a načas vody ustali.

Názvom Gilgal  je v knihe Jozue pomenované sídlisko Izraelitov po prebrodení sa Jordánom. Tento termín však nemusíme chápať ako názov tohto konkrétneho miesta, ako napr. Jericho, (hebrejčina nepozná veľké začiatočné písmená), ale možno šlo o označenie určitého typu opevneného tábora. A o tom, že Izraeliti boli bojaschopní, niet pochýb. Nie len preto, že úspešne odolávali vojenským vpádom do tábora na svojej ceste púšťou (Amalékiti), ale aj preto, že vôbec vlastnili (!) zbrane a na stránkach knihy Jozue sú nazývaní “bojovníkmi” (Joz 5.6). Takže, neboli to len takí obyčajní pastieri. Sú indície, že dokonca ich pôvodná funkcia v Egypte bola vojenská. Ich usídlenie v Góšenu, svedčí o strategickom mieste určenom na obranu ríše pred vpádmi z Ázie. Aj samotný odchod z Egypta bol dosť možno ozbrojeným “odchodom” (viď. články: Mojžiš a Exodus I. a Mojžiš a Exodus 2. ).

Podľa názoru väčšiny odborníkov sa jednalo o zaguľatené opevnené miesto (gilgal = váľať, odvaliť, zvaliť) s kultovým významom.

Tradícia uvádza, že Gilgal je spomienkou na to, keď Izrael tiahol krajinou a  stará obrezaná generácia vymrela, ale nová nebola obrezaná. Preto ich na pokyn Boží, Jozue podrobil obriezke (Joz 5.2-9).

Gilgal sa pravdepodobne nachádzal 2 km severozápadne od antického Jericha (Joz 4.20-24) na mieste ležiacom oproti horám Gerizim a Ebal (5M 11.30). Bol považovaný za významnú svätyňu ešte aj v Saulovej a Dávidovej dobe (1S 11.14; 2S 19.16) a aj v dobe prorokov (1 Kr 2.1, 4.38; Am 4.4, 5.5; Oz 4.15, 12.12). Po babylonskom zajatí však miesto už stratilo svoj pôvodný význam a už nebýva spomínané.

Kruhové kamenné stavby kultového významu boli v staroveku na území Palestíny bežné (napr. Gilgal Refaim ).

Niektorí bádatelia identifikujú Gilgal s Khirbet en-Nitleh alebo (a to skôr) s Khirbet eil Mafjir, 2 km severovýchodne od Jericha (Wikipédia), ale tiež je možné, že ide o nálezište pri Wadi Far´ah tzv. Unuq el = arab. “náhrdelník”, lebo ho svojim tvarom pripomína ( www.bible.ca/archeology/bible-archeology-gilgal.html ).

-chanele-

Reklamy

One Response to PRECHOD CEZ JORDÁN

  1. Spätné upozornenie: PRECHOD CEZ MORE A VRCH HOREB | CHANELE / חנלה

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: