SYN ČLOVEKA – BEN ADAM

SYN ČLOVEKA – BEN ADAM

Tento termín používa hebrejčina na označení človeka v špecifickom rodovom (generickom) určení, na označenie “ľudstva” alebo “ľudského rodu”.

     Staré hebrejské texty hovoria o synovi človeka všeobecne, rovnako ako sa hovorí o vtákoch, či plazoch alebo iných tvoroch. V tomto smere je o synoch človeka hovorené niekoľko 100x. Nie  vždy je použitý určitý člen, ale vždy(!) je termín použitý vo význame generickom = človek všeobecne. Niekedy sa používa tiež ako ekvivalent slova “iš” = muž.

V úplnej väčšine prípadov (okrem 2., 3. a 4. kapitoly 1M) preložila Septuaginta (grécky preklad Biblie, tzv. LXX) slovo ha-adam termínom HOI ANTRÓPOS = človek, alebo HOI ANTRÓPOI = ľudia.

Avšak 1M 2.16 a ďalšie dve kapitoly postrádajú preklad a LXX ponecháva pôvodné znenie.

Čitatelia neznalí hebrejčiny, tak ľahko dospeli k chybnému záveru, že sa jedná o vlastné meno jedinca (LXX bola pôvodne určená židovskému spoločenstvu v Stredomorí, až neskôr ju začali používať grécky hovoriaci kresťania).

Podobný osud stretol aj slovné označenie ben adam (syn človeka), ktoré, ako to vyplýva z predošlého, znamenalo v hebrejčine niečo iné, než chápu dnešní kresťania.

Aj dnes sa v Izraeli bežne stretneme na ulici s oslovením ben adam a je tak opäť človek chápaný len rodovo – človek ako taký.

V biblickej dobe sa tento termín často používal aj na zdôraznenie a upozornenie na ľudskú smrteľnosť (“…čo je človek, že na neho pamätáš, syn človeka, o ktorého sa staráš?” Ž 8.5).

Po napísaní knihy Daniel sa termín začal veľmi používať v apokalyptike. Táto v ňom vidí nadpozemského jedinca.

V Henochových knihách je týmto termínom označovaná záhadná bytosť plná spravodlivosti, prebývajúca u Boha. Má niektoré rysy kráľovskej mesiášskej tradície i rysy Božieho služobníka (Iz 42.1) bez stopy osobného utrpenia a pozemského pôvodu. Je však sporné, kedy boli Henochove knihy napísané. Je možné, že eschatologicko-christologické pasáže boli vsunuté do textu až dodatočne.

-chanele-

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: