POZDVIHOVANIE ISKIER

POZDVIHOVANIE ISKIER

Po rozbití nádob (kelipot kelim) (viď. tiež: Sefer haBahir §2 a aj Duša a 4 kabalistické svety, illan a sefirot ), ktoré neuniesli nápor Božieho svetla sa celý priestor zaplnil padlými iskrami uvoľnenými z rozbitých nádob. Sú vo všetkom. V predmetoch, rastlinách, zvieratách a aj v nás ľuďoch.

Ide o to, že svet, ktorý nebol spôsobilý uniesť Božie svetlo, svoj nedostatok preniesol do sveta, v ktorom žijeme.

Úlohou človeka je nie len spoluúčasť na formovaní tohto sveta, ale aj pozdvihovať padlé iskry na úroveň Božiu, vracať ich k Bohu. Tým, že človek akúkoľvek svoju činnosť robí ku sláve Boha (kavod Elohim), pozdvihuje padlé iskry a koná nápravu sveta (tikun olam – viď. tiež: Meditačné techniky – kavanot a Atik jomin).

Pri činnosti so snahou osláviť Boha, konáme s plným nasadením, svedomito a mysľou upretou na ne Neho a s úctou k Nemu. Prácu neodflákneme a robíme ju v prospech iných. V podstate sa správame altruisticky. Aj samotným jedením možno pozdvihovať iskry. Tak, že si každý kúsok jedla budeme vážiť ako Boží dar, nebudeme ním plytvať a budeme jesť toľko, koľko potrebujeme.

Náradie, ktoré pri práci, alebo príprave jedla používame, šetríme, nevyhadzujeme ich len preto, že sú zastaralé, pokiaľ sú stále funkčné, slúžia na Božiu slávu.

Ak si kúpime nejakú vec, staráme sa o ňu tak, aby nám čo najdlhšie slúžila.

Ak preberieme do starostlivosti zviera, alebo rastlinu, preberáme rovnako za ne zodpovednosť, aby mali požadované podmienky k životu. Musíme im v maximálnej možnej  miere umožniť maximum toho, čo im pripomína ich  pôvodné životné miesto. Zodpovedáme za ich zdravie, šťastie a pokrytie ich základných životných potrieb. V prípade hospodárskych zvierat, týmto poskytujeme solídne podmienky a zabezpečíme v prípade ich porážky minimalizovanie stresu a bolesti a čo najrýchlejšiu smrť  (viď. tiež o zvieratách tu: Zvieratá v judaizme ).

Čokoľvek, čo používame v rámci predmetov dennej potreby, ale aj len sporadicky, tak isto ukrýva v sebe padlé iskry. Tým, že si vážime daný predmet, ktorý chytáme do rúk, prinavraciame iskry k Bohu (samozrejme, predpokladá sa dodržiavanie micvot, v prípade ostatných národov dodržiavanie noachických zákonov – viď. tiež tu: Micvot (613 Tarfag) ).

Existujú 4 základné princípy, alebo predpoklady pozdvihovania iskier. Je potrebné nadšenie (hitlahavut) – impulz, ktorým všetko začína. To, čo vás vyšle na cestu. Je to základ akejkoľvek činnosti a akúkoľvek činnosť zároveň posväcuje.  Pretože  nadšenie  prináša extázu, ktorá približuje k Bohu. Vtedy nevnímame priestor, ani čas.  Je len teraz – tj. večnosť.

Druhou podmienkou je služba Bohu (avoda).Ak čokoľvek, čo konáme, konáme pre Boha, toto konanie posväcujeme a obetujeme Bohu.

Nadšenie  a služba  potrebuje sústredenie (kavana). Len so sústredením sa dá docieliť kýžený výsledok – spasenie sveta. Jeho náprava a návrat k zdroju. Spása skrze pozdvihovanie iskier, ktoré čakajú na oslobodenie.

A konečne pokora (šiflut). Ale nie pokora človeka, ktorý sa cíti ponížený, ale pokora človeka, ktorý vníma seba ako čiastočku celku, bez ktorej by celok nebol možný. Povedané našou rečou – altruistická pokora. Lebo pokora je, keď sa vidíme v iných a druhých cítime v sebe.

-chanele-

odporúčaná literatúra:

 • Martin Buber: Štyri mystériá (Gardenia, Bratislava 1995)
 • Gershom Scholem: O mystické podobě Božství (Malvern, Praha 2011)
Reklamy

2 Responses to POZDVIHOVANIE ISKIER

 1. Lenka M. Bázliková says:

  Ďakujem za poučenie v článkoch, smiem dostať odpoveď na otázku ako trénovať sústredenie – kavana? Ako ho udržať pri správnych skutkoch? s pozdravom Lenka

 2. chanele6019 says:

  Sú dve polohy kavany.

  Prvá časť Vašej otázky sa týka pravdepodobne meditačnej techniky, tá je čiastočne opísaná v článkoch:
  https://chanele6019.wordpress.com/2011/04/17/meditacne-techniky-4/ a https://chanele6019.wordpress.com/2011/03/26/meditacne-techniky-2/

  a druhá časť otázky myslím, že naráža na kavanu ako spôsob myslenia a žitia, tak ako ho používali chasidi a na to som Vám urobila článok na tomto linku: https://chanele6019.wordpress.com/2014/11/01/kavana/

  ktorý upresňuje článok POZDVIHOVANIE ISKIER.

  Čo sa týka praktickej kabaly, treba skúšať, čo Vám vyhovuje najlepšie. Niekto uprednostňuje riadenú meditáciu, niekto nie. Ja osobne uprednostňujem sústredenie na NIČ. Pri vizualizácii sa mi nedá tak dobre sústrediť, ako keď sa zameriavam na prázdno. Ale každý človek má iné predpoklady a inú životnú cestu.

  Preniesť si kavanu do života sa Vám zo začiatku môže zdať ťažké. Kavanu robíme najlepšie obyčajne v oblasti, ktorá je nám tak nejak pridelená zhora. Zamerajte sa najskôr na zistenie, čo je Vaša životná cesta. Môže to byť zamestnanie, ale aj koníček, alebo rodina…Zistiť sa to dá tak, že si odpoviete na otázku:
  “…v čom nachádzate naozaj mimoriadne intenzívne zaľúbenie…”.
  Do akej miery Vás baví a poníma do seba Vaše zamestnanie? Ak je to len prostriedok na získanie živobytia, nie je to životná cesta. Ak v ňom cítite poslanie, v ktorom sa zdokonaľujete aj vo voľnom čase, je to životná cesta.
  Máte nejaký konkrétny koníček? Napĺňa Vás nejakým odkazom, významom, alebo pri ňom len relaxujete? Inšpirovala Ste ním niekedy niekoho? Môžete cezeň odovzdávať niečo zo seba? To je životná cesta.
  Cítite svoje poslanie hlavne v rámci rodiny? Napĺňa Vás to po okraj? Potom to je životná cesta.
  Keď zistíte, čo je Vás osud, ktorou cestou Vám je dané ísť, potom má význam klásť si otázku, ako robiť kavanu v živote.
  Možno Ste filantrop, možno je Vám blízka ochrana prírody, pomoc opusteným zvieratám, alebo len tak byť pripravená načúvať ľuďom okolo seba, keď majú problém a treba ich vypočuť. Možností je veľa.
  zdraví
  chanele

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: