AM SeGULA – VYVOLENÝ ĽUD / dosl. “ODDELENÝ”

AM SEGULA  – VYVOLENÝ ĽUD /

dosl. “ODDELENÝ”

 

     Myšlienka vyvolenosti židovského národa zohrávala v dejinách inovercov často až nenávisť. Xenofóbne tendencie národov v prostredí ktorých Židia žili, vyvolávali mnohopočetné útoky až pogromy. Neznalosť problematiky nežidovským obyvateľstvom bola len tieňom za postavou “syndrómu davu”,  kedy sa individualita strácala a bez snahy a ochoty porozumieť problematike, tak vždy končila v psychických attakoch dokazovania si vlastného sebavedomia, na úkor slabšieho, či znevýhodneného. Žiaľ, bolo to kvôli nesprávnosti chápania aj tohto slovného spojenia, ako pojatia “vyššej rasy” a nadradenosti.
Prívlastok “vyvolený” je totižto nesprávny kresťanský preklad! Bola to kardinálna chyba prekladateľov, ktorá mala v minulosti žiaľ fatálne následky.
Keď  doslovne preložíme slovo “segula”, dostaneme termín “oddelený”, tj. “oddelený” od ostatných národov,  tak, ako keď oddelíme šošovicu od hrachu, rozhodne nie (!) im nadradený! Hoci mnohí inoverci v minulosti by to tak radi boli videli.
Základ termínu “am segula” nachádzame v Tóre (2M 19.5; 5M 14.2).
A o čo teda vlastne ide, keď hovoríme o izraelskom ľude ako o “am segula” – “oddelenom ľude”?
Tento ľud to predsa vôbec nemal v dejinách ľahké. Nie je uprednostňovaný, nie je mu ustupované, ba práve naopak. Je zahrnutý 613 povinnosťami voči Bohu, ktoré môžu byť zo strany inoverca dokonca chápané ako obmedzenia. Za prestúpenie týchto povinností je trestaný. Tak aké potom výhody a “vyvolenosť”?
Termín “segula” vyjadruje zvláštny vzťah k Bohu plný povinností a predovšetkým poslanie svedčiť pred ostatnými národmi o Bohu. Prvoradé je, aby sa celý svet dozvedel o Jedinom  Bohu a uveril v Neho.
V skutočnosti ide vždy len o vyjadrenie zmluvy s Bohom a izraelským ľudom, aby tento sprostredkovával posolstvo  o Bohu a jeho Zákone (2M 19.5). V tom spočíva jeho “oddelenosť”.

-chanele-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: