CADIK

CADIK

Ide o termín označujúci “spravodlivého” človeka, poctivého, morálneho a čestného. Podľa Tanachu neexistuje”na zemi človeka spravodlivého, aby konal dobro a nehrešil” (Kaz 7.20). V období normatívneho judaizmu bol cadik chápaný len ako morálny a zbožný človek, plniaci si Božie prikázania. Rabínska tradícia sa naproti tomu zmieňuje o  “36-tich spravodlivých” (Lamed waw cadikim), na ktorých, alebo vďaka ktorým  svet stále stojí. Žijú v každej generácii. Väčšinou žijú v ústraní, často o nich nikto nevie, alebo nepredpokladá, že by sa mohlo jednať o jedného z nich. Len vďaka ich spravodlivým činom, svet ešte stále nebol zničený (odporúčam krásny román od Schwarz-Barta: Posledný spravodlivý). Skrytým cadikom môže byť ktokoľvek a preto by sa Žid mal ku všetkým ľuďom správať s týmto vedomím.

Podľa Maimonida je cadikom ten, ktorého dobré skutky prevyšujú nad zlými. Iní chápu cadika ako ideál, ku ktorému treba smerovať, ale ktorého dokonalosť nemožno dosiahnuť, lebo aj ten najdokonalejší človek je ovplyvňovaný “zlým pudom” (jecer ha-ra; viď článok: Jecer ha-tov/Jecer ha-ra ).

Viera v cadikov sa uchovávala hlavne medzi chasidmi (18.stor.), ktorí za cadika označovali predovšetkým svojho rebeho, ktrý si svojimi schopnosťami zhromaždil okolo seba množstvo svojich žiakov, prívržencov a nasledovníkov a okrem toho, že bol pre nich učiteľom a kvázi spovedníkom, vyznačoval sa aj liečiteľskými schopnosťami a mnohokrát konával aj zázraky, za pomoci Božieho Mena a preto sa takýto cadik nazýval aj Baal Šem – pán Mena (Božieho) (viď napr. článok: Baal Šem Tov (Bešt) ).

-ch-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: