Zvieratá v judaizme/Zvieratá a Šabat

ZVIERATÁ V JUDAIZME/ZVIERATÁ A ŠABAT

Rabínsky judaizmus na základe Tóry prísne vymedzuje zaobchádzanie so zvieratami (predovšetkým zdomácnelými), pretože Boh je “ku všetkým dobrotivý a nad všetkým, čo stvoril sa zľutováva” (Ž 145.9).

Je zakázané akékoľvek ich utrpenie (ca´ar ba´alej chajim), strádanie, neprimeraná záťaž (2M 23.5; 5M 22.4, 10), či iné poškodzovanie, napr. kastrácia (Šulchan aruch, časť Even ha-ezer 5.11; TB Šabat 128b, TB Bava Mecia 32b) ), zaväzovanie papule volovi, keď mláti obilie (4M 25.4), zabiť v rovnaký deň matku i mláďa (3M 22.28), či vziať naraz vtáčiu matku s jej mláďatami alebo vajíčkami(4M 22.6-7); pretože zvieratá sú považované za stvorenia Božie (hebrej.: ba´alej chajim = dosl. páni života).

Je zakázané jesť mäso z ešte živého zvieraťa (ejvar min ha-chaj) a zakázaný je aj športový lov. O býčích a iných turnajoch už ani nehovoriac.

Zvieratá majú dokonca právo na šabatový odpočinok (2M 20.10; 23.12; 5M 5.14). Nesmú na šabat niesť náklad, rovnako tak nesmú  pracovať.

Na šabat, aj keď je inak práca zakázaná,  je povolené postarať sa o zvieratá, poprípade ich zachrániť, ak sa dostali do problémov (spadli do jamy a pod.).

Dôležitá je tiež minimalizácia utrpenia zvierat pri rituálnej porážke (šchita). Zabíja sa rýchlo a čistým rezom, špeciálnym nožom, aby zviera trpelo čo najmenej, ideálne vôbec.

Veľký dôraz sa kladie tiež na láskavú starostlivosť o zvieratá (Ex Raba 2.2; TB Joma 4.11; TB Bava Mecia 85a).

Zviera musí byť nakŕmené skôr než jeho pán (TB Berachot 40a vychádzajúc z  5M 11.15).

Už kniha Kazateľ (3.19) hovorí: “…je rovnaký duch ( hebrej. RUACH) pre všetky bytosti…človek nemá pred zvieraťom prednosť…”

Židovský národ si vážil a chránil zvieratá dávno pred tým, než inde vo svete vznikli prvé organizácie na ochranu zvierat.

-chanele-

Reklamy

7 Responses to Zvieratá v judaizme/Zvieratá a Šabat

 1. krija says:

  “Židovský národ si vážil a chránil zvieratá dávno pred tým, než inde vo svete vznikli prvé organizácie na ochranu zvierat.”

  toto robili aj ine narody, dokonca je mozne tvrdit, ze takmer vsetky a mozno davno pred zidmi, ktori boli nomadmi a velkymi “kopirovacmi” 🙂

  • chanele6019 says:

   Ako sa správali národy ku zvieratám pred viac ako 4 000 rokmi to neviem, rada sa nechám poučiť. Vpodstate ale všetky národy sa učia jeden od druhého. Každý jeden človek kopíruje svojich predkov, učiteľov, rodičov…to máte pravdu. Lenže inak to nejde. Ja upozorňujem na národy (nie len európske, mám konkrétne na mysli ázijské národy, Austráliu, Ameriku…), kvôli ktorých spolky na ochranu zvierat v 20.stor. (až v 20!) vzniknúť museli a kvôli ktorým máme aj také stránky ako sú napr. nižšie uvedené. Podobné brutálne praktiky v židovskej spoločnosti nikdy neexistovali, či už niekoho okopírovali alebo nie. Vznikajú práve v tých ostatných národoch. A o to v tomto článku išlo.
   Zdraví a všetko dobré želá Chanele
   http://kandalaft.blog.sme.sk/c/152104/Zhromazdenie-v-Bratislave-Zastavte-zabijanie-tulenov.html
   http://es-la.facebook.com/media/set/comments/?set=a.397173807802.193467.271258857802

   • krija says:

    ludia uctievali zvierata ovela skor, radovo 10tky tisic rokov pred kristom. s kopirovanim ako formou ucenia nemam problem. ten vidim v tom, ze prijmem ucenie mojich predkov, od inych narodov a postupom casu ho budem vydavat za svoje. a toto zidia robili. prikladov je take kvantum aj z inych sfer ako zvieracich, ze tu vsetky vypisat by bolo na dlho.

   • chanele6019 says:

    Predpokladám, že máte na mysli napr. prerozprávané sumerské mýty…To ale robia aj ostatné národy a vlastne aj náboženstvá. Vezmite si len také kresťanstvo. Tiež vytrhuje mnohé vety z kontextu a vydáva ich za svoje. Trebárs Ježišove slová na kríži “…do Tvojich Bože rúk porúčam svoju dušu…” , či ono “slávne” a vraj čisto kresťanské “…miluj svojho blížneho…” Príkladov je veľa. Detto islam – tiež vznikol z judaizmu… judaizmus má zas základ v starej chaldejskej kultúre, tá zas v sumerskej…kresťanské veľkonočné zvyky (kraslice, sladkosti, barančeky, pipky…to sú zas pôvodné slovanské zvyky oslavy jari, kedy sa bohyni plodnosti prinášali dary v podobe maľovaných vajíčok a pletených sladkých koláčov a táto v tom čase otehotnela a na jeseň porodila…nemá to nič spoločné s kresťanstvom, to len použilo staré zvyky, ktoré bolo ťažké vykoreniť z povedomia obyvateľstva.Detto zvyky adventu. Ja tieto veci ako Vy neriešim. Ja podávam faktografické info o kultúre judaizmu ľuďom, ktorí to z nejakých príčin potrebujú – k štúdiu, k hobby…alebo len tak, aby o tom niečo vedeli, lebo z neznalosti veci vzniká strach a xenofóbia je zlá, hlavne keď prerastie do zdeformovaných rozmerov. Už sa to v histórii stalo veľa krát a malo to fatálne následky…

 2. krija says:

  ja to tiez nejak neriesim. to co ste opisala su defacto politicke dovody, ktore formovali tu ktoru vieru, je to hladanie cesty mensieho odporu pri pokuse ovladnut skupinu ludi, ovladnut ich myslenie a tym jednanie.

  viera v nieco, alebo v niekoho vyvolava v ludoch pocit vzacnosti a vsade kde je vzacnost je aj strach, hlavne strach z toho, ze to stratime.

  xenofobia je zla, ale na druhej strane k nej prispievaju aj nabozenstva a tie same o sebe su plne xenofobie, bohuzial.

 3. lilah says:

  krásne ránko prajem

  veľmi pekný článok, … páči sa mi, že ste v prvom rade chcela vyzdvihnúť úctu ku všetkému živému, pretože či sa nám to páči alebo nie, vo všetkom je boh … jednoducho fakt a hotovo …

  ostatné je len zbytočné polemizovanie a hľadanie ihly v kope sena, slovíčkárenie, ktoré nie je podstatné …

  • chanele6019 says:

   Ďakujem. Určite Ste vystihla pôvodný úmysel. Myslím, že nie je dôležité či je to dotyčného pôvodná myšlienka, ale to, že sa jej rozhodol pridŕžať. Ako autorka článku som si zároveň naviac kládla za povinnosť reagovať aj na reakciu čitateľky, ktorá vec možno pochopila trošku odlišne…alebo sa na vec prinajmenšom díva odlišne… Všetko dobré Vám želám! Nech sa Vám darí! 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: