1. a 2. KNIHA MAKABEJSKÁ

1. a 2. KNIHA MAKABEJSKÁ

1. Kniha Makabejská opisuje udalosti za panovania Alexandra Veľkého i Antiocha Epifana IV. v Jeruzaleme, zákazy obetí i obriezky a celé obdobie krutovlády, ktoré sa už nedalo viac vydržať a preto prerástlo do Makabejského povstania, ktoré bolo pomenované podľa prezývky jedného z Bratov Hasmoneových, ktorí toto povstanie viedli.

Kniha opisuje všetky kľúčové udalosti bojov (Mispa, Lyziášova porážka, Gileád, Galilea…)i samotné očistenie a opätovné vysvätenie zhanobeného jeruzalemského Chrámu – udalosti, o ktoré sa opiera súčasné slávenie sviatku Chanukka ( viď. článok Chanukka ).

Kniha obsahuje tiež opis ďalších udalostí odohrávajúcich sa po víťazstve Makabejských i celkové miestne politické pomery, vrátane rímskych.

Je vhodným doplnkových čítaním pri štúdiu historického významu sviatku Chanukka.

2. Kniha Makabejská je písaná pre egyptskú židovskú diasporu a akoby formou listu rozpráva egyptským Židom o udalostiach súvisiacich s Júdom Makabim a jeho bratmi, o násilnej helenizácii i následnom povstaní a bojoch, mučedníctve i ostatných sprievodných udalostiach, až po Antiochovu smrť a očistenie Chrámu.

Jej úlohou je posilniť náboženské povedomie egyptskej dispory a vysvetliť pôvod chanukkových sviatkov.

Za zmienku stojí, že v knihe sa nachádza zmienka o jaskynnom úkryte Archy Zmluvy a chrámového oltára na zápalné obete, do ktorého ich ukryl Jeremiáš. Je to posledná známa písomná zmienka o stratenej Arche.

-chanele-

vydané v: Apokryfy – mimokanonické (deuterokanonické) spisy Starej Zmluvy podľa Septuaginty (Tranoscius, Liptovský Mikuláš 1990)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: