AJIN HA-RA

AJIN HA-RA

Ide o termín označujúci “prijdenie z očí” (uhranutie, urieknutie, porobenie), doslova tzv. “zlé oko”.

Jedná sa o všeobecne rozšírenú vieru, a v rabínskom judaizme podporenú mnohými talmudickými príbehmi, v existenciu duchovnej sily pohľadu, ktorý môže človeku ublížiť (napr. TB Bava Mecia 59b, 107b).

Uhranutie sa môže týkať osôb i predmetov (TB Bava Mesia 107a) a vzniká hlavne zo závisti. Preto sú najviac ohrozené deti, prvorodení chlapci, mladomanželia, mimoriadne pekní ľudia a pod.

Na ochranu pred urieknutím sa zvykli používať predmety červenej farby (červená farba svojou nápadnosťou mala potenciálneho neprajníka zaujať a odviesť jeho myšlienky inam), amulety a talizmany (viď.: Božie Meno v talizmanoch ), alebo rôzne náboženské rituály (TB Berachot 55b).

Vžilo sa (hlavne medzi aškenázskymi Židmi), že pri pochvale (hlavne dieťaťa) sa prikladá k pochvale veta “kajn ajn-hora”(v jidiš, doslova “bez zlého oka”), čo by sa dalo preložiť ako “kiež ho nikto neuriekne”.

Talmud uvádza ako zdroj viery v “ajin ha-ra” už Tóru (1M 49.22-23; 1S 18.9; Prísl 28.22).

Viera v urieknutie sa preniesla až do dnešných dní a v dnešnej modernej dobe rezonuje v používaní tzv. “chamsy”- amuletu v tvare ľudskej dlane s natiahnutými prstami v tvare akoby ľalie, do stredu ktorej sa zvykne ešte umiestňovať starý berberský (berberi = súhrnné označenie pre pôvodných obyvateľov severnej Afriky od Maroka po Alžír, Tunis a Líbiu a hovoriacich berberskými jazykmi (semitohamitskými, tj.afroázijskými), príbuznými arabčine a hebrejčine) symbol vševidiace a ochraňujúce oko.

images 3images

     Oko bolo v starovekej Mezopotámii a v Egypte znamením “vševidiaceho”. Je to symbol bdelosti, všemohúcnosti a múdrosti.

Oko na dlani sa vyskytuje nezávisle na sebe v kultúrach Ázie (bohyňa Sitatara so siedmymi očami, z toho dve má na dlaniach – schopnosť vidieť do budúcnosti ľudstva), pôvodných obyvateľov Ameriky (Aztékovia a Inkovia – ruka prinášajúca prosperitu), na Blízkom a Strednom Východe (moslimovia, Izrael) a v Egypte (Horovo oko). Aj Európa disponuje symbolom oka v trojuholníku, ako kresťanského symbolu znázorňujúceho Božiu prozreteľnosť. Symbol oka si vzali za svoj aj niektoré mystické rády (Slobodomurári, Ilumináti).

Chamsa nie je pôvodný hebrejský symbol. Do Izraela ho priviezli prví prisťahovalci so Stredného Východu. Vžila sa však aj medzi židovským obyvateľstvom.

Chamsa býva považovaná za ochrannú Božiu ruku. Jej päť prstov by mohlo zodpovedať Piatim knihám Tóry. Používa sa vo forme šperkov, amuletov, alebo obrázkov visiacich na stenách domov, či visieva aj v autách a  ochraňuje údajne práve pred “zlým okom”.

chamsa

Jej názov je odvodený od semitského slova “päť” (hebr. “päť”=”chemeš”). Medzi muslimským obyvateľstvom je známa aj pod názvom “Fatimina ruka” (podľa dcéry proroka Mohameda) a medzi izraelským obyvateľstvom pod názvom “Miriamina ruka” (podľa sestry veľkňaza Árona).

V sefardských (španielski Židia) domácnostiach je nahrádzaná amuletom v tvare “ryby”, lebo sa verí, že ryby sú voči “zlému oku” imúnne, nakoľko žijú pod vodou a nie je ich bežne vidieť.

-chanele-

– – – PSIA DUŠA – – – stránka venovaná opusteným a nechceným zvieratám – – – www.psiadusa.sk

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: