10 EGYPTSKÝCH RÁN

10 EGYPTSKÝCH RÁN

V egyptských dejinách nenájdeme jedinú zmienku o Exode a 10 morových ranách, ktoré ho predchádzali. Znamená to, že sa Exodus z Egypta nikdy neudial a je len výplodom fantázie neskorších kompilátorov Biblie?

Skeptici z toho naozaj vyvodzujú, že z príbehu sa nič neudialo a že je len vymyslenou legendou, ktorá mala izraelský národ duchovne posilniť a dodať mu morálnu podporu v časoch straty samostatnosti a nadvlády cudzích mocenských štruktúr. Niečo ako psychologická barlička.

Sú však teoretici zaoberajúci sa históriou, ktorí hľadajú prijateľné vysvetlenie spomínanej absencie informácií o biblických udalostiach v iných ako biblických prameňoch.

Zapájajú do svojich “výskumov”aj možný vedecká dôvod. Hľadajú v dejinách styčné plochy s vedeckými poznatkami dnešnej doby a došli tak k zaujímavým teóriám.

V prvom rade vylučujú rýchly sled udalostí, tak ako sa zdá byť písaný v Biblii. Informácie v nej ale nijak nespochybňujú, len si myslia, že časový úsek je v biblickom rozprávaní veľmi zoštylizovaný, a pôvodne trvalo celé dianie roky, podľa niektorých až desiatky rokov. Samo vyústenie do poslednej desiatej rany  vidia ako vrchol dejinných klimatologických udalostí, za ktorými Hebrejci videli Božiu ruku a ktoré im umožnili odísť z Egypta.

Všeobecne sa má za to, že faraónom útlaku bol Ramzes II. (viď.: Mojžiš a Exodus I. , Mojžiš a Exodus 2. , Jozef v Egypte ).

Zo starovekých písomných záznamov je zrejmé, v Egypte došlo viac krát k výrazným klimatickým zmenám, ktoré mali za následok migráciu obyvateľstva, takže mnohé miesta boli obyvateľmi opúšťané.

Výrazné zmeny zaznamenal aj tok rieky Níl. Zmenil sa na veľké jazero, v ktorom sa následne premnožili riasy (tie sa tvoria v stojatej vode – sinice) a rameno upchali .

1. rana – krv , mohla pochádzať práve z cyanobaktérií, konkrétne z červenej sinice Oscilatoria rudescens, ktorá je pre vodný život toxická (ale aj pre ľudí, ktorí by ju pili), pretože v     nadmernom množstve znižuje obsah kyslíka vo vode a život v nej potom nie je možný. Nie len že zafarbí vodu na červeno, ale v nej aj všetko živé zahynie, pokiaľ z vody nemôže uniknúť.  A práve 2. rana – žaby, bola možno následok ich premnoženia. Žaby jednoducho z “jedovatej” vody  vyskákali a zaplnili súš. Ich vyskákanie  je zároveň vysvetlením poklesu O2 vo vode. Enviromentálny stres, do ktorého sa radí aj pokles kyslíka (a riasy ho spôsobili) môže mať za následok zrýchlený vývoj žubrienok. Štítna žľaza vtedy uvoľní viac hormónu a to spôsobí rýchlejší rast.

Žaby ale nemôžu žiť dlhodobo mimo vodu a tak postupne hynuli. potom nemal kto loviť komáre a tak vzniká 3.rana – ich premnoženie.To isté platí pre 4. ranu – muchy. Tie šíria 5. ranu – mor dobytka.

6.rana – vredy zas mali v veľkou pravdepodobnosťou na svedomí muchy. O ochorení je zmienka na jednom egyptskom papyruse, napísanom približne v období Ramzesa II.

7. ranou bolo krupobitie. Krupy vznikajú vtedy , keď sa v atmosfére nachádza prach, alebo iné pevné častice, na ktoré sa nabaľujú kvapky vody, ktoré potom k sebe primrznú. V prípade 7. rany šlo pravdepodobne o sopečný prach  po výbuchu sopky Théra na ostrove Santorini. Bol to veľmi silný výbuch, ktorý možno porovnať už len s výbuchom sopky Krakatoa a preto nebol problém, že prach sa dostal až do Egypta.

Tak výrazné kataklyzmatické prejavy, vytvorili ideálne podmienky pre premnoženie saránč (druh kobyliek) a tie priviali obvyklé vzdušné prúdy. Tie zjedli aj posledné zbytky úrody a 8.rana bola zavŕšená.

9. rana – tma, tiež úzko súvisela s výbuchom sopky. Podľa Biblie trvala tri dni a pôvodne výskumníci pripúšťali aj fakt, že by mohlo ísť aj o úplné zatmenie Slnka (to ale môže trvať  maximálne 7,7 minúty!), alebo o piesočnú búrku, ktorá môže spôsobiť rozsiahlu tmu.

Našli sa však dôkazy, že išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o popol zo Santorini, ktorý zatienil Slnko.

V meste Avaris bol nájdený medzi archeologickými nálezmi kameň, ktorý vyzeral ako pemza. Pemza je pórovitá hornina sopečného pôvodu. Gama spektrometrom zistený rozbor izotopov potvrdil, že nájdený kameň je totožný s iným kameňom, nájdeným na Santorini.  Jeho prítomnosť v Egypte sa vysvetľuje tak, že sa na miesto dostal pravdepodobne spolu so sopečným prachom.

Výbuch na Santorini sa datuje približne do obdobia rokov 1620 – 1500 p.n.l.. Oficiálna verzia vročenia Exodu je rok 1450 p.n.l.

Ostáva 10.rana – smrť prvorodených, ktorá sa na prvý pohľad nedá(!) vysvetliť vedecky. Avšak nie je to celkom tak. V Egypte bol zvyk, že prvorodení dostávali v časoch hladomoru (a ten býval v Egypte častý a opakujúci sa v približne pravidelných intervaloch) dvojnásobný prídel jedla.

Po tak ťažkých klimatologických udalostiach akými Egypt prešiel, bolo ale zrno napadnuté jedovatou plesňou, udržiavanou sa hlavne na povrchu uskladneného obilia. Znamená to, že všetci prvorodení dostali dvojnásobnú dávku nie len potravy, ale aj plesne. Požitie plesne malo za následok jednoznačne smrť, pretože sa jednalo o jej pravidelný konzum.

Hebrejci rozhodne nepatrili medzi tých, ktorí dostávali prídel medzi prvými a naviac, zvyk uskladňovania obilnín bolo u Hebrejcov hygienickejší, než ako u Egypťanov.

Udalosti tak spôsobili demonštráciu nadradenosti izraelského Boha nad bohmi egyptskými. Avšak (!) archeológia nevykazuje masívnu migráciu ľudí z Egypta. Preto sa predpokladá, že egyptské rany pochádzajú z rôznych časových úsekov, ktoré, ako už bolo načrtnuté,  až neskoršia tradícia spojila do jedného príbehu, odohrávajúceho sa v priebehu pár dní. j Exodus tým pádom mohol prebiehať na etapy…

-chanele-

zdroj: dokum. filmy: – 10 egyptských rán

– 10 morových rán (Discovery 2004)

Ďalej sa pripravuje:

– Babylonská veža

– Archa Noemova

– horiaci ker

– Archa Zmluvy

– Šalamúnov Chrám

apod.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: