JECER HA-TOV/JECER HA-RA

JECER HA-TOV / JECER HA-RA

Dobrý a zlý sklon (pud)

Človek sa rodí s dvomi sklonmi (pudmi). Jecer ha-tov je hodnotený ako dobrý (tov=dobrý) a podmieňuje všetko konanie, ktorého skutky sú klasifikované ako služba Bohu, inak povedané, kráčanie Božou cestou. Patrí sem všetko, čo sa oficiálne považuje za “dobré”.

Výrazom jecer ha-ra (ra=zlý) označujeme sklon ku zlu, avšak tento vo svojom prapôvode nie je zlý, až človek ho robí zlým. Je prepotrebný(!) a niektorými autoritami je dokonca považovaný za viac,  než jecer ha-tov, lebo bez neho by nebol možný život. Bez jecer ha-ra nie je možné splodiť dieťa, ani postaviť dom. Len s jecer ha-ra ľudská spoločnosť napreduje vo svojom vývoji, lebo len súťaživosť núti človeka získavať nové veci,  poznatky a pod. Z jecer ha-ra pramenia aj všetky vynálezy a celkový pokrok spoločnosti. V jecer ha-ra je zakorenená cieľavedomosť, túžba niečo dokázať a aj získať. Jecer ha-ra sa stáva zlým až v rukách človeka, nad ktorým dominuje. Keď jecer ha-ra získa prevahu a v plnom rozsahu ovládne človeka, potom sa tento stáva jeho otrokom.

Zlo ako také, je zlom len do tej miery, dokiaľ ľudská myseľ tvorí špatnosť, pretože zloba nie je skazenosť duše, ale skazenosť cesty, ktorou duša kráča, realizovaná násilným konaním, ako hovorí Martin Buber (Obrazy dobra a zla, Votobia 1994).

Zloba je zlá preto, že sa odvracia od skutočnosti danej Bohom, že odporuje Božej vôli. A táto cesta vzniká po spoznaní protikladov (viď.: článok  Strom poznania dobra a zla ).

Zlo vnímame ako zlo preto, že sa nad protikladnosť nie sme schopní povzniesť, narozdiel od Boha. Tým, že to nedokážeme, vnášame do sveta chaos.

Lepšie sme  schopní pochopiť dobrý a zlý sklon tak, že zlo nebudeme vnímať ako zlo, ale ako vášeň, a teda niečo, čo je človeku vlastné a dobro zas ako cestu k Bohu.

V Talmude je jecer ha-ra označované “cfoni” (severan), takže ak Žid hovorí o vytlačení Severana, je reč o jecer ha-ra ukrytom v ľudskom srdci.

V dielach rabbiho Leva ben Becalela býva Satan stotožňovaný práve s jecer ha-ra.

-chanele-

Reklamy

2 Responses to JECER HA-TOV/JECER HA-RA

  1. hanalisa2013 says:

    To je zaujimavy pohlad na Yetzer har’a- jako nespravna cesta – takto sa pripojuje k “Chet” co znamena stratit sancu/nepodarit sa a nie vinu alebo zapor pudu jakehokoliv.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: