SODOMA A GOMORA

SODOMA A GOMORA

O Sodome a Gomore sa v Biblii hovorí ako o hriešnych mestách, no nijak bližšie sa ich hriešnosť nevysvetľuje. Pre našinca nie je z textu úplne jasné, čím boli ich obyvatelia previnilí. Jednoznačné je len to, že akékoľvek mestá boli v starozákonnej dobe považované za zdroj a sídlo hriechu a že za morálny bol považovaný len život nomádov.

Z textu je ďalej zrejmé, že obyvatelia Sodomy boli sobeckí, nepohostinní a voči cudzincom sa nechovali veľmi prívetivo, narozdiel  od nomádov, ktorí si cudzincov a hostí veľmi vážili.

V 18. a 19. kapitole je naznačené, že by sa snáď hriešnosť mohla vzťahovať na homosexualitu, pretože sloveso “jadaat” – poznať, sa v starovekej hebrejčine používalo v zmysle “sexuálneho poznania” (“…a poznal Adam svoju ženu Evu…). Preto sa neskôr v ľudských dejinách, homosexualita označuje aj termínom “sodomia”. Bližšie v článku Lech lecha 7./ Znovuzasľúbenie Izáka a zničenie Sodomy a Gomory (link pod článkom).

Názov mesta Sodoma je odvodené od slova “sdom” = vypálenie a názov Gomora od slova “amora”  = pochovaný, ponorený.

Podľa rozprávaní Biblie, boli obe mestá pre spomínanú hriešnosť Bohom zničené. Išlo o úplné zničenie Božou rukou, ktoré bývalo v biblickej dobe reprezentované “ohňom z nebies”. A práve takto obe mestá zanikli. Z neba padal oheň a síra. Síra bola naviac v staroveku považovaná za pekelnú.

Zahynuli ľudia, zvieratá a všetko na okolí bolo spálené. Druhý deň po katastrofe vystupoval zo zeme dym ako z pece.

Jozefus Flavius vo svojich “Židovských starožitnostiach” píše, že obe mestá zhoreli.

Strabón upresňuje, že celá udalosť pozostávala zo zemetrasenia a ohnivých výbuchov a obe mestá umiestňuje na breh Mŕtveho Mora.

Sodoma, v ktorej sa usídlil Lót, bola od Hebronu vzdialená deň cesty. Ležala v údolí Siddim, na kanaánskom pomedzí (1M 10.19). Údolie bol veľmi úrodné (1M 13.10) a zalesnené.

Fénický kňaz Sanchuniathon píše o tomto údolí vo svojich “Pradejinách”, že kleslo a stalo sa morom večne sa pariacim a bez rýb, obrazom pomsty a smrti za rúhanie.

Archeológovia hľadajú presné miesto, kde obe mestá stáli, stále neúspešne. Jedni predpokladajú, že by mohlo ísť o archeologickú lokalitu Bab edh Dhra, na pobreží Mŕtveho mora, 80 km od Jeruzalema, ktorá boli zničená cca 2300 p.n.l.

Základy mesta pochádzajú z Abrahámovej doby. V jeho blízkosti sa nachádza pohrebisko s asi 20 000 hrobmi, ktoré by mohli vypovedať ako o masovom pochovávaní po nejakej katastrofe, tak aj o tom, že sa tu pochovávalo dlhé obdobie, pretože mesto bolo dlho osídlené.

Pri vykopávkach našli archeológovia popol. Mesto bolo náhle opustené v tej istej dobe ako pohrebisko. (2350 p.n.l.).

Mohla byť Bab edh Dhra totožná so Sodomou? Pri podrobnejšom prieskume sa ale zistilo, že mesto nebolo zničené požiarom, ale bolo vojensky obliehané, no dobité pravdepodobne nebolo.

Ďalším kandidátom na Sodomu je lokalita Numeira. Takisto bolo toto mesto náhle opustené. Naviac, bolo zničené rozsiahlym požiarom. Po prvých záchvevoch pôdy, jeho obyvatelia pravdepodobne jeho brány opustili. Zostala možno nejaká stráž, alebo ľudia, ktorí varovanie nebrali vážne a zľahčovali ho. Bol nájdený zrútený obranný múr, ktorý pri svojom páde zasypal dvoch mužov. Zomreli na následky rozdrvenia tiel. Možno bol zrútený zemetrasením.

Iní hľadajú obe mestá na dne Mŕtveho mora, čo je ale veľmi obtiažne. Voda Mŕtveho mora totiž obsahuje cca 25 % solí (pre porovnanie: klasická morská voda  má len 3% solí), takže ponoriť sa do nej je náročné, potápač, aby sa dostal na dno potrebuje približne 40 kg záťaž. Voda je naviac veľmi mútna, nie je v nej pri potápaní vidieť na viac ako na pol metra.

Z leteckej perspektívy sa vraj na určitých miestach črtajú niečo ako zrúcaniny a v južnom cípe soľou zakonzervované obrysy lesov.

Mŕtve more pozostáva z dvoch častí. Severnej, hlbokej 400 metrov a južnej, s hĺbkou len 10 metrov. A práve tu sa nachádza pravdepodobne predpokladané zatopené územie údolia Siddim. Delí ich vysoký skalný prah.

Čo sa tam vlastne pred rokmi stalo? Teórií je viacej.

Treba pripomenúť, že údolie Mŕtveho mora je vulkanického charakteru, dodnes sa tam nachádza veľké množstvo síry, nafty a asfaltu. Predpokladá sa, že práve jedno zo zemetrasení posunulo pôdu tak, že sa táto prepadla a územie na juh od pôvodného pobrežia mora, bolo zaplavené. Toto vyplýva z biblických opisov skazy a aj z opisov spomínaných historikov (Flavius, Strabón).

Geológmi boli objavené stopy po prudkých vulkanických katalyzmách všade v okolí Jordánu, v Arabskej púšti, aj v Akadskej zátoke pozdĺž Červeného mora. Je možné, že práve jedna z takýchto katastrof z pradávnych dôb, bola nakoniec ľudovou slovesnosťou, prenesená do legiend o Sodome a Gomore.

O tom, či Sodoma a Gomora naozaj existovali, nevypovedá nič.

Na podlahových dlaždiciach  kostola sv. Juraja v sudánskej Madabe, sa našla staroveká mapa, na ktorej sú zaznačené mestá Jericho, Coar,  Adma – ale Sodoma a Gomora, tak ako o nich hovorí Biblia (1M 14.2), tam chýbajú. Nikde v okolí Coaru, na ktorého mieste dnes stojí dedina Safi, nie je o miestach ani chýru. Možno mapu robil len niekto, kto spomínané mestá už nevedel správne zaznačiť, nakoľko už boli zničené a možno…vrchná časť mapy zachytávajúca severný cíp Mŕtveho mora chýba…o tom ale neskôr.

GoogleEarth_Image Safiobr.: GoogleEarth

Je možné, že kataklizmu mal na svedomí pozdĺžny tektonický zlom, ktorý sa ťahá od Jericha, pozdĺž Mŕtveho mora, až do oblasti, v ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou obe mestá stáli. Je to oblasť veľmi častých zemetrasení a vedci predpokladajú, že aj zrútenie hradieb Jericha malo na svedomí práve jedno z takýchto zemetrasení.

Pri takomto zemetrasení nie je nezvyklé, ak sa pri posuve pôdy uvoľní väčšie množstvo podzemného plynu, síry, dechtu a asfaltu. Ak v osídlenej oblasti, v našom prípade v Sodome, naviac v tom okamihu niekto pripravoval na ohništi jedlo, unikajúci plyn sa v momente vznietil a o šírenie požiaru bolo postarané v zlomku sekundy. V Sodome to mohlo veľmi jednoducho vyzerať tak, ako počas výbuchu unikajúceho plynu v panelákovej bytovke. Akurát, vo väčšom rozsahu. Ak je zemetrasenie sprevádzané požiarom dechtu, asfaltu a síry, má obrovské zničujúce následky. O dokonalú skazu je potom postarané.

Niektorí odborníci predpokladajú fantastickejšiu príčinu kataklizmy.

Podľa jedného sumerského nálezu hlinenej doštičky, astronomického charakteru, by mohol byť príčinou zániku oboch miest, pád asteroidu, alebo kométy.

Sumeri boli, okrem iného, významnými astronómovia. Na pozorovanie oblohy používali aj meracie prístroje. Ich nákresy sú preto veľmi presné a podľa nich je možné vyrátať aj dnes presné dátumy postavenia pohybujúcich sa planét voči  jednotlivým súhvezdiam.

Spomínaný sumerský nález z Ninive, zaznamenáva okrem súhvezdí Panny, Ryby, planét Merkur a Jupiter, aj akúsi trajektóriu letiaceho telesa, o ktorom sa predpokladá, že to bol asteroid. Po vypočítaní jeho pravdepodobnej dráhy, sa predpokladá, že vybuchol tesne nad zemou v oblastí rakúskych Álp a jeho úlomky, podľa výpočtov jeho veľkosti, sa rozleteli do tak veľkej vzdialenosti, že sa usudzuje, že mohli dopadnúť až na územie Egypta a teda aj starovekej Palestíny. Asteroid letel údajne zo súhvezdia Pegasa a udalosť sa stala podľa spätných výpočtov, v roku 2123 p.n.l.

Padajúce ohnivé úlomky, mohli byť onou spomínanou sírou a ohňom padajúcim z neba, spôsobujúcim rozsiahle požiare, podobne ako v Tunguzske, začiatkom 20.storočia.

Možno tiež predpokladať, že do legendy o Sodome a Gomore, bolo spojených niekoľko udalostí, odohrávajúcich sa v rozpätí určitého časového obdobia.

Aj rozprávanie o Lótovej žene môže byť len snahou o vysvetlenie existencie prirodzených soľných stĺpov v okolí Mŕtveho mora, ktoré veľmi nápadne pripomínajú ľudské postavy.

Alebo, žena naozaj zhorela a postupom času sa jej telesné pozostatky obalili soľou, ako všetko v tejto oblasti.

V pamäti izraelského ľudu sa tak zachovala spomienka na jednu, či viac prírodných katastrof a dostala podobu významnej biblickej legendy.

-chanele-

Použitá literatúra:

– W.Keller: A Biblia má predsa pravdu

– Z.Kosidowski: Příběhy Mrtvého moře

– film. dokument: Bible: odhalená tajemství/Sodoma a Gomora

– film. dokument: Záhady Biblie/Stratené mestá

súvisiace články: 

Reklamy

2 Responses to SODOMA A GOMORA

  1. vlado says:

    vau tieto clanky uplne milujem dakujem ze ich sem pridavate vas verny citatel : ))) momentalne citam bibliu (ekumenicku) a je to zazitok : ) je tam tolko nejasnosti ktore by som potreboval vysvetlit pekne si robim priebezne poznamky nad kazdou pasazou textu ktora ma niecim zaujme : ))

    • chanele6019 says:

      Ste milý, ďakujem a môžete sa tešiť na ďalšie 🙂 Prezradím Vám, že najbližší mesiac to bude čosi o Arche zmluvy ale aj o súvislostiach medzi židovským Bohom a Bohom Midjancov….veľa úspechov pri štúdiu prajem…a môžete sa ozvať niekedy s nejakým tým štúdijným problémom – možno budem vedieť niečo aj objasniť…uvidíme…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: