GENÍZA

                     GENÍZA

Slovo “geníza” slúži na označenie miestnosti, v ktorej sa v minulosti uchovávali poškodené hebrejské rukopisy a v ktorej čakali na svoje dôstojné uloženie do zeme. Podľa židovskej tradície sa s písomnosťami obsahujúcimi Božie Meno, nesmelo zaobchádzať ako s odpadom. Časom sa táto posvätnosť preniesla aj na profánne texty, stačilo, že boli písané posvätným hebrejským písmom, hoci boli písané v arabčine, či perzštine, alebo v starej jiddiš.

Slovo “geníza” je odvodené od slovesného kmeňa GNZ, ktoré sa prekladá ako “skryť”. Poškodené rukopisy sa v geníze zhromažďovali vždy nejaké obdobie a keď počet rukopisov dosiahol určité množstvo, knihy sa obradne so všetkou úctou pochovali na vymedzenom mieste na cintoríne, slúžiacom len na tento účel.

Takéto archívy, či sklady poškodených, alebo neúplných kníh, obsahovali často krát už stratené staré a vzácne rukopisy. Mnohí, na cesty sa vydávajúci učenci toto vedeli a genízy mnohokrát využívali práve na svoje štúdium.

Najznámejšou z geníz je tzv. “káhirská geníza”, do ktorej sa ukladali knihy nepretržite celé štvrťstoročie, bez toho, že by boli pochovávané, z dôvodov obávaných protižidovských aktivít, podnietených pohrebnými obradmi, ktoré boli v tej dobe časté.

Tradícia tvrdí, že “káhirská geníza” Ben Ezrovej synagógy vo Fustate (stará Káhira), bola založená v r. 25 n.l., ale nie sú o tom žiadne dôkazy. V roku 1012 bola synagóga zničená, na archív bolo zabudnuté a po jej zrekonštruovaní v 30 rokoch 11.stor.n.l., sa knihy, ako bolo už zmienené, nepochovali, ale sa nadviazalo na jej ďalšie budovanie.

Najstarší datovaný rukopis, nájdený v geníze ben Ezrovej synagógy, je datovaný na 5.október 871 a jedná sa o ketubu.

Ostatné texty pochádzajú predovšetkým už z časového obdobia 11.-12.stor. n.l. a obsahujú okrem zvitkov Tór a modlitebných kníh, aj rabínske responzá, súdne protokoly, nariadenia predstavených obce, lingvistické knihy, svetskú poéziu, halachické spisy, ale aj vedecké, filozofické a historické diela, obchodné záznamy, účty, dopisy, ale aj súkromné poznámky a pod.

Objav genízy z roku 1897 bol obrovsky významným nálezom. Podal nám informácie o podobe vtedajšej židovskej spoločnosti.

Mnohé knihy sa po jej otvorení rozchytali medzi súkromných zberateľov, zvyšných cca 50 000 titulov, bolo prevezených na vedecký výskum do anglického Cambridge.

-ch-

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: