SEFER HA-BAHIR §8

SEFER HA-BAHIR §8

 

§8

“Prečo svätý, nech je Pochválený, pridal Avrahamovi do mena  písmeno HE a nie nejaké iné písmeno?

To preto, aby boli všetky ľudské údy hodné života Sveta, ktorý príde, a ktorý sa prirovnáva k moru.

Akoby v ňom bola dokonaná stavba. Preto je napísané (1M 9.6): Lebo na obraz Boží učinil človeka”.

 Číselná hodnota mena Avraham  je 248 a to je aj počet ľudských údov.”

 

Výklad:

     Písmeno HE má vzťah k tomuto svetu ako okno k domu. A ako cez okno preniká do príbytku svetlo, písmenom HE preniká do sveta Božie Posolstvo.  Bez neho by bola vo svete tma. Keby nebolo tohto okna (v písmenku malé prerušenie na ľavej nožičke), neboli by sme schopní vzhliadať k iným svetom a tieto by naopak neiteragovali s tým našim. Skrze Avrahama prešlo Božie Posolstvo do tohto sveta.

HE má číselnú hodnotu 5. Kabala pod tým chápe 5 úrovní duše (nefeš, ruach, nešama, jechida a chaja). Do ľudského tela vstupujú len prvé tri. Jechida a chaja sa chápu len ako obaly (makifim) nemajúce priamy vplyv na jednanie človeka. Sú nadčasové a tak svoj význam nadobudnú až vo Svete Budúcom.

     To, že Avrahamovi sa meno rozšírilo práve o HE znamená, že Avraham týchto 5 úrovní duše získal už v tomto pozemskom živote.

     Zároveň číslo 5 zodpovedá piatim prstom a teda ruke, ktorá je symbolom uchopenia i dávania.

     He v hebrejčine stojace za slovom (ako sufix) vyjadruje okrem ženského rodu aj privlastňovací tvar v ženskom rode. A ako predpona zodpovedá určitému členu (pre oba rody). To značí, že opäť niečo vymedzuje, priraďuje a uchopuje.

     Podobne tak obe HE v Božom Mene. Jedno HE dáva odmenu Sveta Budúceho, to druhé umožňuje túto odmenu prijať.

     Celé meno Avraham  má číselnú hodnotu 248, rovnú počtu ľudských orgánov a údov.  Preto je reč o dokonanej stavbe – myslí sa tým ľudské telo.  Pridaním HE sa dovŕšila Avrahamova podoba.

     “Na obraz Boží, Boh Stvoril človeka”. Obraz Boží je prvotný plán, v kabalistických dielach nazývaný Adam Kadmon (Prvotný človek), pozostávajúci opäť z 248 údov. Táto dokonalosť najvyššieho stvorenia sa preniesla do Avrahama prikázaním obriezky. Ona ho učinila dokonalým – odrazom Adama Kadmona. Preto ono HE v mene Avraham. A tak sa teda  z Avrama stal Avraham. A tak do pozemského sveta skrze neho preniká Božie Posolstvo o Svete Budúcon, zrkadlí sa v ňom prapôvodný dokonalý Boží plán podoby človeka a Avraham sa zároveň stáva “otcom mnohých národov” (1M 17.4-5), lebo skrze neho sa za pomoci Božieho Posolstva tomuto svetu, všetky národy dostanú k svojmu Stvoriteľovi a Jeho prisľúbeniu Sveta Budúceho.

    

– chanele-

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: