BAHIR § 1 – výklad

SEFER HA – BAHIR
 
Rabi Nachunja ben Ha-Kana povedal:
Verš (Job 37.21) hovorí: "A teraz nemôžem vidieť svetlo, ono je jasné v oblakoch…(okolo Boha v ohromnej majestátnosti)".
Iný verš (Ž 18.12) hovorí: "Učinil temnotu svojou skýšou".
A tiež je napísané (Ž 97.2), že  "Oblak a mrákota Ho obklopovali".
To si navzájom odporuje. Ale verš tretí (Ž 139.12) to všetko zmieruje: "Ani tma Ti nie je temnotou a noc svieti ako deň – svetlo a temnota sú rovnaké".
 
 
Výklad:
 
     Pre Boha bolo veľmi dôležité, aby mal človek slobodnú vôľu. Tá môže existovať len v duálnom svete, v ktorom je vďaka tejto dualite možná voľba medzi viacerými možnosťami, zjednodušene povedané,  medzi dobrom a zlom. Chcel slobodného človeka, svet, do ktorého by nemusel zasahovať, ktorý by existoval sám o sebe. Stvoril svet riadený fyzikálnymi zákonmi, zákonmi pravdepodobnosti a zákonmi náhody.
Aby mohlo Stvorenie existovať ako nezávislé bytie, nemôže byť úplne vyplnené Božou Prítomnosťou. Avšak, paradoxne, nie je miesto vo svete, kde by nebol ON.
     On sám seba vidí obklopeného svetlom, aj keď ho obkolesuje temnota, pretože pre Neho je Svetlo aj to, čo sa nám ľuďom javí ako tma.
Preto máme pocit, že Boh je Skrytý (akoby zahalený v talite), že stojí mimo tento svet, že sa o nás nezaujíma, keď trpíme, že odvracia svoju tvár, nevypočúva naše úpenlivé modlitby, dokonca, že  zlo dopúšťa. Ale zlo je vždy len ľudskou voľbou, je to daň za slobodu. Sily zla dostali stvorením človeka a jeho voľby, slobodu jednať bez prekážok. "Mipnej chata´ejnu" (Za naše hriechy) sa stalo všeobecným vysvetlením pohrôm života.
     Boh sa preto Stiahol, aby umožnil svetu existovať, lebo keby Jeho Prítomnosť prestupovala všetkým, svet by nebol funkčný a nemohla by sa presadiť ľudská vôľa s dobrými i zlými následkami.
     Je nutné, aby bol Boh Skrytý, aby sme ho priamo nevnímali a On zas nás neovplyvňoval  v našom rozhodovaní.
Necháva nám čas na naše konanie a na nápravy konania. Je zhovievavý. Lebo svetlo a tma je pre Neho to isté. Aj Dobro a Zlo sú len dve rôzne potencie jednej a tej istej veci. Deň a noc, Mokré a suché, Muž a žena, Dobro a Zlo… – ani bez jedného, ani bez druhého nie je možný život. Len vo svojich extrémoch sa stáva zlom. V noci sa nič neurodí, bez noci a spánku by sme zomreli. Premrštené mužské ego ubližuje ženám, premrštená ženská pasivita blokuje vývoj, povodeň zabíja, sucho tiež. Vo vzájomnej rovnováhe, ale funguje všetko tak, ako má.
Zlo je len odpad po dobre. Tak, ako keď maľujeme byt. Tvoríme dobro, ale vznikne aj špina, ktorú potom treba poupratovať a ktorá by nevznikla, keby sme sa nepustili do maľovania – do dobra. Preto aj Boh vidí zlo ako určitý odpad po konaní človeka, ktoré tak jednducho musí byť…Nesmie zasahovať, musí stáť akoby bokom. Stáť v Temote. A to aj vtedy, keď trpia nevinní. Predstavte si lietadlo, ktoré vezie len spravodlivých ľudí. Niečo sa pokazí a lietadlo začne padať. Všetci zomrú. A pozostalí si kladú otázku, prečo Boh nezasiahol, keď na palube nebol nikto, kto by si bol zaslúžil taký strašný osud. A ako mal zasiahnuť? Mal zabrániť pádu? Ako? Veď to by musel narušiť fyzikálne zákony, zákony gravitácie, zákony akcie – reakcie, zákony kauzality…a čo by sa stalo? Lietadlo by síce nespadlo, ale na Zemi by tým skončil život! Ak by prestala čo i len na chvíľu fungovať gravitácia, všetko by vyletelo do vesmíru. Počnúc atmosférou, cez nás a končiac celou Zemou. Rozpadla by sa na prach a jeho jemné čiastočky by leteli vesmírom…Pomohol by nám tým? Nie. Už by nebolo kde žiť. Už by nežil nikto. A tak je to so všetkým. Existencia dobra a zla je podmienkou našeho života, či sa nám to páči, alebo nie. Keď sa nám stane niečo zlé, máme právo byť smutní, máme právo plakať, zúriť, aj prestať veriť vo všetko, v čo sme verili dovtedy. Ale potom, keď nás ten najhorší smútok prejde, by sme si mali namiesto otázky, prečo to postihlo práve nás, klásť otázku: A čo teraz? Čo s tým ďalej urobím? Dokážem zmierniť následky? Dokážem situáciu nejak využiť?
     Nemali by sme Bohu vyčítať zlo a zlý svet, aj keď nás Sklamal a my sme zlomení. Bez duality to nejde.
     Neskôr, v ďalších paragrafoch bude táto myšlienka ďalej rozvádzaná.
 
– chanele –
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: