BAR MICVA / BAT MICVA SYN PRIKÁZANIA / DCÉRA PRIKÁZANIA

 

  BAR MICVA / BAT MICVA

  SYN PRIKÁZANIA / DCÉRA PRIKÁZANIA

 

   Pôvodne existoval len obrad Bar Micva pre chlapcov. Bat Micva pre dievčatá je novodobý a nemá presne stanovené pravidlá.

     Keď zájdeme ďaleko do minulosti, zistíme, že termín sa pôvodne používal k označeniu akéhokoľvek Izraelitu, ktorý bol zákonne povinný dodržiavať 613 micvot. Mišna ustanovuje že k tomuto dodržiavaniu je zmluvou s Bohom zaviazaný každý Žid, starší 13 rokov. V tomto veku je chlapec psychicky natoľko vyvinutý, aby bol schopný zodpovedať sa za plnenie náboženských záväzkov. Touto spôsobilosťou preberá chlapec nie len zodpovednosť, ale aj právo byť prizvaný do minjanu, alebo byť vyvolaný predčítať z Tóry počas bohoslužieb.

     Dovŕšenie tohto okamihu je samozrejme dôvodom k slávnostnému obradu, ktorý sa koná spravidla prvú sobotu po chlapcových 13-tich narodeninách, popr.  v Izraeli sa obrady konajú pri Koteli (Západný Múr), každý pondelok a štvrtok.

     Počas obradu je chlapec prvý krát predvolaný čítať z Tóry a to konkrétne maftir, tj. posledné verše príslušnej sidry, plus k tomu zodpovedajúcu haftaru, vrátane požehnaní pred a po haftare. Niekedy má i kázeň k téme sidry, ale častejšie sa táto prednáša až ako súčasť slávnostnej hostiny.

     Po záverečnom požehnaní nad Tórou, zakončí chlapcove slová jeho otec vetou: “Nech je Požehnaný Ten, ktorý ma odteraz zbavuje zodpovednosti za neho”.

     Počas obradu si chlapec tiež prvý krát zakladá tefilin. Od tohto dňa ich musí používať pri  každej rannej a večernej bohoslužbe. Talit si zakladá len pri predčítavaní z Tóry. Jeho dennodenné používanie začína až dňom sobášu.

     Dievčatá dosahujú náboženskú zodpovednosť v 12-tich rokoch. Na rozdiel od chlapcov, nie sú vyzvané predčítať z Tóry, ani nie sú povinné sa účastniť náboženských obradov, len sú poučené a vyskúšané zo židovských zvykov, predpisov a zákonov. Po zložení skúšky sa koná slávnostný kvázi obrad, kedy dievčatá recitujú niektoré vybrané biblické texty (napr. Desatoro) a modlitby (13. článkov viery…).

     Chlapci dostávajú ako darčeky k tejto udalosti sidury, či púzdra na tefilin, alebo jarmulky (kipa).

     Dievčatá zas okrem modlitebných knižiek, sobotné svietniky, či iné podobné predmety potrebné na domáce pobožnosti.

 

– chanele –

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: