TALMUD A HALLEYOVA KOMÉTA

   

  TALMUD A HALLEYOVA KOMÉTA

 

  Kométy sú telesá tvorené ľadom, kusmi horniny a prachom. Pochádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou z Oortovho oblaku ( tento sa nachádza za hranicami Slnečnej sústavy), odkiaľ môžu byť za určitých podmienok vymrštené. Potom nasleduje ich periodické približovanie sa k Slnku po parabolických, alebo hyperbolických dráhach až kým nezaniknú.

     V blízkosti Slnka sa totiž materiál, z ktorého sú tvorené, začne zahrievať a tým uvoľňovať. To vytvorí žiarivú kómu – plynný obal okolo jadra kométy. Slnečný vietor nabitých častíc zároveň spôsobí prúdenie prachu a plynov von z kómy a tak vznikne veľmi obdivovaný kometárny chvost. Ten býva vždy natočený smerom od Slnka. Pri každom prelete kométy okolo Slnka, niečo z jej materiálu zanikne. Preto každý takýto prelet je pre vlasaticu ortieľom smrti.

     Tak napr. známa Halleyova kométa, vracajúca sa k Slnku každých 76 rokov (naposledy pozorovaná v r. 1986), už pri budúcom návrate v r. 2061, viditeľná voľným okom žiaľ nebude!

     V Babylonskom Talmude (Harajot 10a/10b časť IV., Nesikin), sa hovorí o zvláštnej hviezde, ktorá  “jeden krát za 70 rokov privedie lode do zmätku”.

     Stojí za zamyslenie, či tento popis môže súvisieť s preletom práve Halleyovej kométy roku 66 n.l. Pokaľ by to tak bolo, skutočnosť, že židovskí učenci už v tom veku vedeli o periodicite kometárnych návratov a túto vedeli aj presne vyrátať, by bola v dejinách astronómie s ničím neporovnateľnou senzáciou!

     Nie je však známe, že by v dobách antiky vedel niekto, na základe vtedajších astronomických a fyzikálnych znalostí, vypočítať dráhu kométy (pre porovnanie, dráha Halleyovej kométy bola vypočítaná až v 18. stor. n.l.).

     V takom prípade by talmudická zmienka o jasnej hviezde, vracajúcej sa každých 70 rokov, hovorila skôr o hviezde Mira zo súhvezdia Veľryby, ktorá podľa novodobých výskumov, v intervaloch 60 rokov, mení výrazne svoju intenzitu.  Pravdu o jasnej hviezde však poznali len pôvodní pisatelia Talmudu…

halley

– chanele –

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: