PÉSACH A VEĽKÁ NOC

 
 
                                 PÉSACH A VEĽKÁ NOC
 
 
     Sviatok Pésach slávime v mesiaci nisan, od 15. dňa sedem dní, v diaspore osem dní. Séder sa robí 14. nisanu večer. V Diaspore je to 1.séderová večera, druhá sa koná 15. dňa večer.
     Ranní kresťania ešte dodržiavali všetky zvyklosti prameniace z judaizmu a teda aj všetky židovské sviatky, vrátane Pésachu. Postupne však, vzhľadom na misijný charakter kresťanstva, sa od jednotlivých náboženských zvykov upúšťalo. Bolo to aj z dôvodov odlíšenia sa od pôvodného náboženstva, z ktorého kresťanstvo vzniklo. A tak napríklad sobota bola nahradená nedeľou (pretože Kristus vstal z mŕtvych v deň po sobote) a dôležité bolo tiež, odlíšiť kresťanské Veľkonočné sviatky od tradičného židovského Pésachu. Preto tieto dva sviatky (séder a Veľkonočná nedeľa) nikdy nesmú pripadnúť na jeden a ten istý deň.
     A tak sa určilo na koncile v Nice (325 n.l.), že kresťanská Veľká Noc pripadne vždy na nedeľu po prvom jarnom splne Mesiaca. Ak jarný spln pripadne na nedeľu, preloží sa Veľká Noc na ďaľšiu nedeľu. Splnom sa tu rozumie nie spln definovaný synodickým mesiacom, ako ho vníma astronómia, ale cyklický, cirkevný, za ktorý je považovaný 14. deň po Nove, pričom už deň po Nove sa počíta za prvý deň.
 
– chanele –
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: