TYPOLÓGIA HROBOV NA ÚZEMÍ STAROVEKEJ PALESTÍNY

   

 

TYPOLÓGIA HROBOV NA ÚZEMÍ STAROVEKEJ PALESTÍNY

 

  Na území Palestíny sa v dobe kamennej pochovávalo do dvoch typov hrobov.

     Voľné hroby (archeologicky doložené  v oblasti Karmelu) boli najjednoduchšími. Mŕtvola bola zasypaná voľnými kameňmi (tak isto sa pochovávalo aj v prehistorickom Egypte), ktorých úloha spočívala v ochrane mŕtveho tela pred roztrhaním dravou zverou. Možno je to tiež spoločný  menovateľ s megalitickými stavbami Európy, či aj tými na území Izraela ( napr. Gilgal Refaim ).

     V mladšej dobe kamennej sa používali hroby Obytné (nálezy z Jericha), ktoré sa nachádzali pod úrovňou podlahy, priamo pod obydliami.

     Zvykom bolo oddeľovať lebky dospelých ľudí od tela, upravovať ich vzhľad sadrou a ponechávať ich priamo v obytných miestnostiach, pretože lebky podľa tradície, odovzdávali súčasníkom múdrosť predkov. Detské kostry ostávali neporušené. Treba však podotknúť, že pôvodné jerišské obyvateľstvo nebolo izraelské, ani semitské. Amorejci prišli prvý krát na územie Jericha cca v r. 2300 p.n.l.

     V dobe bronzovej sa oba druhy hrobov zmenili na ďalšie typy. Jaskynný hrob sa vytesával do skaly a mal tvar elipsy. Šachtový (stredná doba bronzová; 2000p.n.l.) mal kolmú šachtu, neskôr nahradenú schodišťom.

     V dobe železnej  sa začalo pochovávať do tzv. Lavicových hrobov. V hrobovej komore vytesanej do skaly, boli po stenách vytesané lavice, na ktoré sa ukladali mŕtve telá. Po nejakej dobe, kedy boli lavice už plné, sa telá hádzali do jamy, spojenej s hrobom ( “zostúpiť do jamy…” /Ž 88.5/).

     V helenistickej dobe sa postupne z Lavicového hrobu vyvinul hrob Zasúvací. Bol charakteristický vysekanými štólami, umiestnenými po troch stranách komory, v dvoch radách nad sebou, po tri štóly. Každý výklenok bol určený pre jedno telo a býval zakrytý doskami, na ktoré sa prípadne písali nápisy ( egyptský typ hrobu).

     V neskorej helenistickej dobe  sa ako uzávery vstupu do hrobu používali odsuvné kamene (novozákonné obdobie).

     V Kumráne sa pochovávalo do priehlbní v zemi, mŕtvy sa prikryl doskou a na tú sa nasypali kamene.

     Po helenistickú dobu sa do jedného hrobu ukladali celé generácie. Z toho je tiež odvodené “byť pripojený k svojmu ľudu” (1M 25.8). Helenistická doba však už priniesla izoláciu mŕtveho od ostatných (1 Mak 13.25-30). Zákony o čistote a možnom znečistení mŕtvolou, nakoniec donútilo ľudí hroby značiť tak, že sa tieto natierali bielou farbou (Mt 23.27), aby už z diaľky bolo všetkým zjavné o aké miesto sa jedná a aby nedošlo nechtiac k zakázanému poškvrneniu, čo i len letmým dotykom.

     Mojžišova (5M 34.1-12) a Áronova (4M 20.22-29) smrť sa odohrala približne okolo roku 1300 p.n.l. Mojžiš sa pred svojou smrťou naposledy rozhliadol z hory Nebó, naproti Jerichu, v Moábskej krajine. Pochovaný bol podľa legendy v Moábskom údolí naproti Bét-Peóru, avšak do dnešného dňa nie je presné miesto jeho odpočinku známe a to z dôvodu nezboštenia  významnej ľudskej bytosti.

     Áron zkonal na vrchu Hor (“…tam Áron zomrel…na vrchu Hor…” 4M 20.22-29). Ten by sa mal nachádzať na hraniciach Edómu, smerom od Kádeša. Stotožňovaná býva buď s horou Džebel Harun juhozápadne od Petry, alebo s horou Džebel Medra 20 km južne od Memšatu.

     Aj jedného aj druhého, ľud oplakával 30 dní! Stojí za zmienku upozorniť na 30 dní potrebných k mumifikácii podľa egyptského zvyku. Celý izraelský národ žil dovtedy v Egypte a egyptská kultúra mala na nich určitý vplyv. Je známe, že Jozef bol mumifikovaný. Stojí za to zvážiť, či neboli mumifikovaní aj Mojžiš s Áronom.

 

– chanele –

Reklamy

One Response to TYPOLÓGIA HROBOV NA ÚZEMÍ STAROVEKEJ PALESTÍNY

  1. Spätné upozornenie: ÁRONOV A MOJŽIŠOV HROB | CHANELE / חנלה

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: